Gwiazda Geralt i planeta Ciri coraz bliżej!

Koniec bieżącego roku dla fanów wiedźmińskiego uniwersum zapowiada się niezwykle interesująco. Już 30 listopada premierę będzie mieć fanowski film Pół wieku poezji później, który skupi się na przygodach Lamberta, a niespełna trzy tygodnie później zadebiutuje pierwszy sezon długo oczekiwanego serialu Wiedźmin od Netfliksa, gdzie w rolę Białego Wilka wcielił się Henry Cavill. W grudniu również zostanie ostatecznie rozwiązany konkurs na nazwy dla gwiazdy i planety w układzie BD+14 4559, a pewniakami są w tym przypadku Geralt i Ciri.

Inicjatywa polegająca na przemianowaniu kosmicznych obiektów wystartowała w czerwcu, a stanowiła ona część obchodów przypadającego w tym roku stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Każdy z krajów należący do tej organizacji dostała do dyspozycji jeden układ planetarny, którego nazwa miała zostać następnie wybrana w ogólnokrajowym plebiscycie. Polskie Towarzystwo Astronomiczne otrzymało w sumie ponad 2800 różnorodnych propozycji, z czego pod publiczne głosowanie poddano raptem siedem. Zabawa trwała przez cały październik, więc wszyscy zainteresowani mieli naprawdę dużo czasu na wskazanie swoich faworytów.

Geralt jako wilk, Ciri jako jaskółka.

Konkurs w Polsce przykuł uwagę fanów Wiedźmina, bo wśród wybranych propozycji znaleźli się zarówno Ciri, jak i Geralt. Mało tego, wieść o głosowaniu szybko rozniosła się na Reddicie, więc miłośnicy prozy Andrzeja Sapkowskiego i gier studia CD Projekt Red w innych krajach również postanowili oddać swoje głosy. Polskie Towarzystwo Astronomiczne ujawniło dziś, że tych ostatnich do końca października wpłynęło w sumie 88162. To całkiem spora liczba.

Planetę, która jeszcze przez chwilę będzie nosić oznaczenie BD+14 4559 b odkrył w 2009 roku zespół polskich astronomów pod dyrekcją prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Do tej pory układ nie miał żadnej innej nazwy. Naukowcy twierdzą, że planeta jest odrobinę większa i niewiele cięższa od Jowisza i obiega swoją gwiazdę przez 269 dni ziemskich. Układ BD+14 4559 znajduje się w konstelacji Pegaza.

Duże zainteresowanie ze strony polskich mediów dedykowanych elektronicznej rozrywce sprawiło, że prawdopodobnie to właśnie fani przygód rzeźnika z Blaviken będą największą grupą wśród uczestników tej zabawy. Pewności co do ostatecznego rezultatu oczywiście nie mamy, ale takie pospolite ruszenie czyni z Geralta i Ciri murowanych kandydatów do zwycięstwa, na co zresztą liczymy. Teraz trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i po prostu poczekać na oficjalne wyniki. Byle do grudnia!

Która z konkursowych nazw dla gwiazdy i planety podoba Ci się najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...