To są właśnie te detale w Red Dead Redemption 2 – odcinek pierwszy

Red Dead Redemption 2 już jutro zadebiutuje na pecetach i sporo grono nowych graczy będzie mogło przekonać się osobiście, jak mocno nafaszerowana detalami jest ostatnia produkcja firmy Rockstar Games. Żeby ułatwić Wam ich poszukiwanie, postanowiliśmy przygotować serię artykułów, w których zebraliśmy najciekawsze smaczki, odkryte przez nas oraz przez innych fanów w ciągu ostatniego roku. Wszystkie te detale udokumentowane są odpowiednimi obrazkami, ale z racji ich olbrzymiej ilości, zdecydowaliśmy się podzielić cykl na odrębne części. Dziś serwujemy pierwszą z nich. Na koniec dodamy, że niniejszy artykuł jest całkowicie wolny od psujaków, nie musicie się więc martwić, że zdradza on jakiekolwiek informacje dotyczące fabuły.

ARTHUR SIĘ POCI…

Arthur poci się podczas wysiłku fizycznego (np. podczas jazdy konnej), co doskonale widać, gdy ściągniemy mu kapelusz i ogolimy włosy. Normalnie jego głowa nie błyszczy na słońcu, ale to zmieni się, jeśli doprowadzimy do spocenia bohatera.

Arthur bez potu.
Arthur spocony.

…KONIE RÓWNIEŻ!

W Red Dead Redemption 2 pocą się również konie, a efekt różni się w zależności od tego, czy są one osiodłane, czy nie. Jeżeli przejedziemy rumakiem dłuższy odcinek w jakimkolwiek gorącym środowisku (np. w okolicy miasteczka Rhodes) i ściągniemy siodło, to zauważymy sól odłożoną na brzegach miejsca, w którym wcześniej znajdowało się siedzisko. Jeżeli to samo zrobimy na nieosiodłanym wierzchowcu, osad będzie widoczny na całym jego grzbiecie.

Ślady potu widoczne po ściągnięciu siodła.
Ślady potu, jeśli koń nie jest osiodłany.

DESZCZ TWORZY KAŁUŻE, KTÓRE WYSYCHAJĄ

Podczas opadów deszczu woda gromadzi się w wyżłobieniach terenu, co jest bardzo dobrze widoczne na polnych drogach. Kałuże mogą być różnej wielkości i głębokości, a te właściwości mają niebagatelny wpływ na ich zanikanie. Jeśli dobra pogoda się utrzymuje, zalegająca na ziemi woda zacznie się z czasem wysuszać. Co ważne, w zależności od wielkości i głębokości kałuż, proces ten jest wolniejszy lub szybszy. Kiedy ciecz całkowicie wsiąknie w ziemię, utworzy się w błoto, co sygnalizowane jest ciemniejszym odcieniem terenu. Po całkowitym wysuszeniu, grunt wróci do pierwotnego stanu.

Kałuże powstałe po deszczu w okolicy rancza Emerald.
Woda z kałuży po prawej znikła już całkowicie, z kolei ta po lewej gdzieniegdzie zawiera jeszcze deszczówkę. Kałuża po prawej zamieniła ziemię w błoto, co widać po ciemniejszym odcieniu terenu.
W miejscu, gdzie znajdowała się kałuża po prawej, teren już wysechł. Ten sam proces zachodzi teraz w kałuży po lewej, gdzie widać ciemniejszy grunt.

ZŁOWIONE RYBY ZDYCHAJĄ

Po złowieniu ryby Arthur trzyma je w ręku, a te uparcie walczą o życie, wyginając się na wszystkie strony. Po kilku minutach zwierzęta zdychają z braku powietrza. Co ważne, bohater zawsze komentuje ten fakt, a jakby tego było mało, deweloperzy przygotowali kilka linii rożnych dialogowych na tę okazję. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule.

Arthur nie chce zabierać ryb, które same zdechły. Liczba opcji zostanie automatycznie zmniejszona i zwierzę będzie można tylko odrzucić.

ARTHUR IGNORUJE SKAŻONE RYBY

Nieopodal miasteczka Annesburg znajduje się jezioro, które jest mocno zanieczyszczone przez żółtą substancję wlewającą się do wody z opuszczonej kopalni. Wszystkie ryby pływające w akwenie są w wyniku tego procesu nieodwołalnie skażone. Arthur może złowić takie zwierzęta, ale kiedy zobaczy, że są one w bardzo kiepskim stanie, nie pozwoli graczowi na schowanie ich do torby. Skażoną rybę można jedynie z powrotem wrzucić do jeziora.

Informację o skażeniu gra zawsze podaje w opisie ryby. Jak widać na obrazku, jedyną interakcją w takim przypadku jest opcja „Odrzuć”. Warto zwrócić uwagę, że ślady skażenia są wyraźnie widoczne na wyciągniętym z wody modelu ryby.
Twórcy gry niczego nie pozostawili przypadkowi. Jeśli chcemy odkryć przyczynę skażenia, to musimy skierować się do pobliskiej kopalni. Żółta ciecz wlewa się wprost do akwenu.

JEDZENIE ZNIKA Z TALERZY STOPNIOWO

Kapitalny detal, który jest dowodem na to, że deweloperzy popisali się tytanicznym wysiłkiem w przygotowaniu animacji bohaterów niezależnych. Rzecz dotyczy spożywania posiłków przez bywalców restauracji i saloonów. Mieszkańcy odcinają kawałki potraw i kierują je do ust, popijają kęsy piwem, nabierają widelcem warzywa i poprawiają manewr, jeżeli coś im z tego widelca spadnie. Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł, który znajdziecie w tym miejscu.

Dania widoczne na talerzach realistycznie pochłaniane są przez bohaterów niezależnych.
Ludzie faktycznie odcinają kęsy, które potem kierują do ust.

Detal związany z jedzeniem widoczny jest również wtedy, kiedy sami zasiądziemy do obiadu (świetnym przykładem jest wspólna wieczerza w Beecher’s Hope). Jeżeli będziemy spożywać posiłek normalnie, to potrawa będzie systematycznie znikać z talerza. Jeżeli zaś zdecydujemy się wypić gulasz, to na dnie naczynia pozostaną większe kęsy.

Potrawę można jeść normalnie, będzie ona powoli znikać z talerza.
Gulasz da się również wypić. Wówczas na dnie talerza zostaną resztki.

SŁUPY TELEGRAFICZNE ŁĄCZĄ WSZYSTKIE LOKACJE

Wszystkie miasteczka w grze połączone są za pomocą słupów telegraficznych, które stoją obok czynnych tras kolejowych. Kilka torowisk znajduje się dopiero w budowie i choć częściowo pokryte zostały już słupami, nie widzimy tam kabli niezbędnych do prowadzenia komunikacji. Przy stacjach kolejowych widać dodatkowe konstrukcje, umożliwiające połączenie budynku z siecią. Deweloperzy nie poszli na łatwiznę i każdy dworzec w grze ma przygotowane takie połączenie.

Słupy biegnące wśród torów. W tle widać również słupy prowadzące w kierunku miasteczka Valentine. Wszystkie są połączone we właściwy sposób kablami.
Stacja Emerald. Widzimy tutaj kabel łączący stację z siecią.

PSY CZUWAJĄ PRZY GROBACH

W kilku miejscach w grze, np. na cmentarzach w Saint Denis i w miasteczku Rhodes, można zaobserwować psy czuwające przy grobach. Nie jest to powiedziane wprost, ale możemy śmiało założyć, że pochowani są w nich ich właściciele.

Pies siedzi na grobie na cmentarzu w Rhodes.

ZEGARY POKAZUJĄ WŁAŚCIWY CZAS

Wszystkie zegary obecne w grze, zarówno te noszone przez głównego bohatera, jak i te stacjonarne, umieszczone w świecie, pokazują właściwą godzinę. Łatwo sprawdzić to po odpaleniu menu, gdzie zawsze pokazywana jest aktualna godzina.

Zegar na stacji Emerald. Widnieje na nim taka sama godzina jak na zegarku w menu.
Ta sama zasada dotyczy zegarków noszonych przez Arthura.

ARTHUR DBA, ŻEBY TYŁEK BYŁ SUCHY

Arthur może odpoczywać przy ognisku, ale na ziemi usiądzie tylko wtedy, kiedy ta jest sucha. Podczas deszczu bohater jedynie uklęknie przy palenisku. Identycznie zachowuje się po ustąpieniu opadów. Jeśli ziemia nadal jest mokra, to Morgan nigdy nie zaryzykuje zamoczenia tyłka.

Mokro! Lepiej nie siadać.
Sucho! Można usiąść.

PŁYNY REALISTYCZNIE WYCIEKAJĄ ZE ZBIORNIKÓW

Wszystkie zbiorniki zawierające wodę, alkohol, ropę lub inne substancje w stanie ciekłym, można opróżniać poprzez przestrzelenie ich. Co istotne, ciecz wylewa się wyłącznie do poziomu, na którym zlokalizowany jest otwór, a więc gra zapamiętuje, ile płynu de facto znajduje się w pojemniku. Warto też dodać, że woda wylewa się z różnym ciśnieniem. Im niżej znajduje się dziura, tym strumień jest dłuższy.

Rum wylewa się z beczki. Kiedy poziom cieczy zrówna się z otworem, proces się zatrzyma.
Zrobienie kolejnej dziury, nieco niżej, sprawi, że rum znów zacznie wylewać się z beczki.

Jeżeli zrobimy kilka dziur w zbiorniku, to ten będzie opróżniany w szybszym tempie. Mało tego, stworzenie kilku otworów na różnych wysokościach sprawi, że wyciek będzie stopniowo zanikać wraz ze zmniejszaniem poziomu cieczy.

Rum wylewa się z trzech otworów jednocześnie.
Poziom cieczy spada w szybkim tempie, dlatego rum leje się już tylko z dwóch otworów.

W ANNESBURGU ŁADOWANE SĄ POCIĄGI

Annesburg to miejscowość, która w Red Dead Redemption 2 słynie z operacji górniczych – okolice są bogate w złoża węgla i jest on wydobywany w pobliskich kopalniach. Sam załadunek „czarnego złota” odbywa się w centrum miasteczka i gracz jest w stanie obserwować ten proces. Pociągi podjeżdżają do strefy załadunkowej i maszynista cierpliwie czeka, aż pracownicy kompleksu wrzucą surowiec do pierwszego wagonu. Kiedy ten ostatni zostanie wypełniony, pociąg przesuwa się do przodu i czeka na obsłużenie kolejnej węglarki. Operacja trwa aż do całkowitego załadowania składu.

Proces załadunku jest bardzo czasochłonny.

TEMPERATURA OTOCZENIA ZMIENIA SIĘ DYNAMICZNIE

Temperatura w grze Red Dead Redemption 2 nigdy nie jest stała i zmienia się dynamicznie. Jest ona uzależniona nie tylko od terenu, który aktualnie zwiedzamy (działa tu prosta zasada – na północy jest chłodniej, na południu cieplej), ale też od pory dnia. Słupek rtęci wyraźnie spada wieczorem, z kolei w ciągu dnia temperatura rośnie.

Noc w okolicy miasteczka Strawberry. Wyraźnie widzimy, że nocą jest zero stopni.
To samo miejsce w południe. Temperatura wzrosła o sześć stopni.

Mało tego, temperatura rośnie dynamicznie po zbliżaniu się do źródła ciepła. Łatwo sprawdzić to, podpalając trawę koktajlem Mołotowa.

Im bliżej ognia staniemy, tym temperatura będzie wyższa.

MGIEŁKA Z UST JEST UZALEŻNIONA OD TEMPERATURY

Efekt „pary” wydobywającej się z ust również uzależniony jest od temperatury otoczenia. Sprawdziliśmy – mgiełka pojawia się dopiero wtedy, kiedy na termometrze będzie mniej niż pięć stopni Celsjusza. Z tego względu wizyta w chłodniejszych obszarach nie sprawia, że detal jest widoczny z automatu. Muszą sprzyjać mu określone warunki pogodowe.

Mgiełka z ust jest dobrze widoczna, kiedy temperatura spadnie.

LUDZI PRZEWOŻONYCH NA KONIU MOŻNA UTOPIĆ

Lassem w grze Red Dead Redemption 2 można pochwycić, a następnie związać dowolnego człowieka. Jeśli Arthur ma taką ochotę, to spętanego delikwenta da się również położyć na koniu, np. to, żeby przewieźć go w wybrane miejsce.

Walka o życie. Związany człowiek próbuje utrzymać głowę ponad poziomem wody.

Ludzie będą próbować wydostać się z więzów, ale jeśli już znajdą się na grzbiecie konia, ich działania będą z góry skazane na porażkę. Naprawdę ciekawe robi się dopiero wtedy, kiedy wjedziemy z pochwyconą ofiarą do każdego głębszego akwenu. Jeżeli zanurzymy lekko głowę człowieka poniżej poziomu wody, to nasz „pasażer” będzie wyginał się, żeby nabrać drogocennego powietrza. W sytuacji, gdy dłużej przytrzymamy ludzi pod wodą, Ci po kilkunastu sekundach walki po prostu utopią się.

Przymusowe „nurkowanie” kończy się śmiercią ofiary przez utopienie.

BOSY ARTHUR ZOSTAWIA ŚLADY STÓP

Pozostawiane przez Arthura ślady uzależnione są od typu obuwia. Jeżeli zdecydujemy się ściągnąć buty, nasz bohater będzie pozostawiał ślady stop, co jest dobrze widoczne np. na początku piątego rozdziału opowieści.

WAGONY W POCIĄGACH MAJĄ RÓŻNE KLASY

Wszystkie pociągi pasażerskie w grze Red Dead Redemption 2 mają w swoich składach wagony różnych klas. Te niższe zawierają drewniane siedzenia i brakuje mi ozdób, które są charakterystyczne dla przedziałów przewidzianych dla bogaczy. Łatwo też zauważyć, że jest w nich wyraźnie więcej śmieci, co kiepsko świadczy o biedniejszych klientach.

Wagon wyższej klasy

W wagonach klasy wyższej próżno też szukać bagaży. Mniej zamożni obywatele trzymają torby i walizki na półkach, Ci bogatsi z kolei oddają swoje rzeczy na przechowanie do specjalnych wagonów bagażowych, które są chronione przez uzbrojonych strażników.

Wagon niższej klasy

Arthur nie może wybierać klasy wagonu podczas zakupu biletu. Te mają stałą cenę, a nasz bohater domyślnie podróżuje wraz z bogaczami.

SPALONYCH CIAŁ NIE DA SIĘ OGRABIĆ

Gra pozwala zabić dowolną osobę spotkaną w świecie, pod warunkiem, że nie jest to żaden z naszych sprzymierzeńców lub postać istotna dla głównego wątku fabularnego. Każdego zamordowanego człowieka można bez problemu ograbić, chyba, że postanowimy wcześniej spalić zwłoki. Ogień trawi wszystkie przedmioty, które delikwent miał przy sobie, dlatego w takim przypadku opcja przeszukania ciała znika bezpowrotnie.

Normalne ciało – opcja przeszukania jest dostępna.
Te same zwłoki poddane obróbce termicznej. Nie da się ich już ograbić.

PRZEDZIURAWIONE ŁODZIE IDĄ NA DNO

Arthur może korzystać z różnego rodzaju łódek do przemierzania rzek i jezior, i jest to nawet wskazane, bo główny bohater gry Red Dead Redemption 2 pływakiem okazuje się być, niestety, marnym. Wszystkie te środki transportu można w dowolnym momencie podziurawić kulami, a gdy tak się stanie, te zaczną nabierać wody. Łodzie zatapiają się stopniowo, proces uzależniony jest od tego, ile dziur w kadłubie zrobimy.

Czas wysiadać.
Łódka nabiera wody.
Ta sama łódź kilkadziesiąt sekund później.

ARTHUR MOŻE USIĄŚĆ I PODZIWIAĆ WIDOKI

Istnieje szansa, że tej funkcji nie będziecie świadomi, nawet jeśli spędzicie z grą Red Dead Redemption 2 kilkaset godzin. Produkt firmy Rockstar Games pozwala Arthurowi przysiąść w wielu dziwnych miejscach i w żaden sposób nie informuje gracza, że taka opcja jest w ogóle możliwa. Komenda „usiądź” pojawia się w ściśle określonych lokacjach na mapie świata i można jej użyć, tylko wtedy, kiedy znajdujemy się dokładnie w tym punkcie, który został wytyczony przez deweloperów.

Okno stodoły w Valentine.

Co ciekawe, kiedy Arthur wreszcie spocznie, uaktywni się kilka niedostępnych w inny sposób animacji. Waszej uwadze polecamy już pierwszy obóz w Horseshoe Overlook, gdzie opcja siadania znajduje się tuż za kryjówką, na brzegu klifu.

Most prowadzący do Saint Denis.
Widok na wodospady Manteca. W tle możemy podziwiać Meksyk.