Gra Doom Eternal zaliczyła identyczną obsuwę jak Oblivion 14 lat temu

Historia lubi się powtarzać. Do takich wniosków można dojść analizując opóźnienie premiery gry Doom Eternal, o którym dość nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się w miniony wtorek. Jak się okazuje, nowa strzelanina studia id Software zaliczyła identyczną obsuwę, jak Oblivion – czwarta odsłona serii The Elder Scrolls. W obu tych przypadkach wydawcą jest firma Bethesda i w obu przypadkach daty się pokrywają. Zarówno jedna, jak i druga gra miały pierwotnie ukazać się 22 listopada, ale ostatecznie termin wydania przesunięto na 20 marca. Różnica jest taka, że do opóźnienia czwartego TES-a doszło 14 lat temu.

Twórcy gier bardzo rzadko zdradzają konkretne przyczyny opóźnień i niezależnie od reprezentowanego przez grę gatunku ograniczają się do ogólnikowych stwierdzeń o chęci spełnienia oczekiwań lub konieczności dopracowania produktu. Tak właśnie tłumaczono zarówno zmianę terminu wydania Obliviona, jak i nowego Dooma. Obsuwa czwartej odsłony serii The Elder Scrolls była jednak dużo bardziej bolesna. Pierwotnie erpeg miał trafić do sprzedaży równo z konsolą Xbox 360, co oznacza, że The Elder Scrolls IV byłby jej tytułem startowym. Opóźnienie, choć niewielkie, sprawiło, że firma Microsoft została pozbawiona ewidentnego „system sellera”. Na szczęście dla giganta z Redmond, firma Sony nie planowała w tym okresie premiery PlayStation 3.

Informacja o opóźnieniu gry.

Kwestia przełożenia daty premiery gry Doom Eternal raczej nie była brana pod uwagę przez deweloperów i decyzję podjęto nagle. Bethesda nie zdążyła nawet posprzątać bałaganu po upublicznieniu informacji o obsuwie. Większość sklepów samodzielnie zdołała zmienić termin wydania shootera, ale już np. w cyfrowych sklepach firm Sony i Microsoft nadal można zobaczyć starą datę premiery. Takie pomyłki mogą wprowadzić potencjalnych kupców w błąd, bo przecież nie wszyscy śledzą doniesienia prasowe i niekoniecznie wiedzą, że do sporego opóźnienia faktycznie doszło.

Zawiedzionym fanom pozostaje jedynie czekać na premierę lub sprawdzić grę w akcji już teraz. Najbliższa okazja będzie na imprezie Poznań Game Arena w następny weekend, gdzie grywalna wersja Dooma zostanie udostępniona wszystkim zainteresowanym.