Brytyjskiego katolika zbulwersowała okładka gry Borderlands 3

W sekcji blogowej jednego z najbardziej znanych serwisów dedykowanych ruchowi pro-life, czyli LifeSiteNews, ukazał się kilka dni temu interesujący artykuł. Autor publikacji – Paul Smeaton – wyraził w nim głębokie ubolewanie związane z nachalną promocją gry Borderlands 3 w Londynie, która jego zdaniem nosi znamiona bluźnierstwa i obraża uczucia religijne katolików. Mowa tutaj o ilustracji przedstawiającej Psychola – motyw obecny na okładce strzelaniny. Temat został już podchwycony przez polskojęzyczny serwis Polonia Christiana.

Smeaton zauważa w swoim tekście, że reklamy gry Borderlands 3 pojawiły się na słynnych londyńskich autobusach piętrowych, które są wizytówką stolicy Wielkiej Brytanii. Faktycznie, firma 2K Games zainwestowała w taką formę promocji, a pojazdy zostały oklejone w całości, dzięki czemu mocno wyróżniają się na ulicach. Publicystę rozdrażniła sama ilustracja Psychola, która jest ewidentnym nawiązaniem do wizerunku Najświętszego Serca Jezusa z obrazu włoskiego malarza, Pompeo Batoniego. To właśnie on w 1760 roku stworzył malowidło przedstawiające nie tylko postać Jezusa Chrystusa z wyeksponowanym sercem. Stało się ono pierwowzorem dla innych, podobnych obrazów, które często możemy zobaczyć też w polskich kościołach.

Słynny obraz Batoniego.

Można uznać, że to zwykła „kropla w morzu”, biorąc pod uwagę rozpowszechnianie niesmacznych, pornograficznych i lekceważących treści w dzisiejszych mediach rozrywkowych, jednak według mnie to kluczowy moment wojny kulturowej i warto się nad nim pochylić. Mniej więcej rok temu widziałem podobny obraz na sprzedaż jako „dzieło sztuki” w angielskim mieście słynącym z propagowania ruchu LGBT, bohemy i „alternatywnego” stylu życia. Było to wtedy obraźliwe, choć nie dziwiło, biorąc pod uwagę środowisko.”

Teraz jednak wydaje się, że ten konkretny obraz w Londynie jest widoczny wszędzie. Umieszczony na autobusach piętrowych stanowi wielki, imponujących rozmiarów ruchomy obiekt. W zeszłym tygodniu musiałem dokonać decyzji czy wsiąść do autobusu okraszonego obraźliwym obrazem czy odpuścić przejażdżkę. Jeżeli mieszkasz w Londynie, to odnosisz wrażenie, że nie da się od niego uciec”.

Autor uważa, że grafika z okładki gry Borderlands 3 jest profanacją słynnego malowidła. Smeatonowi nie podoba się, że Psychol ma aureolę zrobioną z logotypu strzelaniny, granat zamiast serca (na dodatek owinięty drutem kolczastym) i pastorał zakończony piłą. Najbardziej irytuje go jednak to, że obrażającą jego uczucia religijne ilustrację widzi na każdym kroku i dlatego wspólnie z serwisem LifeSiteNews zorganizował internetową petycję do brytyjskiego urzędu ds. standardów w reklamie, żeby zajęła się tym przypadkiem. W ciągu tygodnia podpisało ją 1860 osób, więc przypuszczamy, że protest przejdzie nad Tamizą bez większego echa. Brytyjczycy mają aktualnie większe problemy na głowie, związane z Brexitem.

Autobus niezgody.

Ilustracja okładkowa została wybrana przez studio Gearbox Software spośród (co najmniej) kilkunastu propozycji – odrzucone projekty możecie zobaczyć tutaj. Choć uważamy, że artyści przygotowali naprawdę świetne grafiki, to jednak ostatecznie podjęli dobrą decyzję.

Swoją drogą zastanawiamy się, dlaczego rzekomo bulwersująca ilustracja przeszła bez echa w Polsce. W kraju, gdzie obraza uczuć religijnych jest wpisana do Kodeksu karnego, taka grafika powinna narobić ogromnego zamieszania. Najwyraźniej jednak mamy to gdzieś.