Terminator w Mortal Kombat 11 jest źródłem świetnego easter egga z zupełnie innego filmu

Terminator nie zadebiutował jeszcze oficjalnie w grze Mortal Kombat 11, ale nie przeszkodziło to jej fanom w namierzeniu kapitalnego easter egga przed planowaną na 8 października premierą dodatku. Niespodzianka związana jest zarówno z Arnoldem Schwarzeneggerem, który w „elektronicznego mordercę” się wciela, jak i kultowym dla serii mordobić wojownikiem Sub-Zero. Bezpośrednio dotyczy on jednak nieco zapomnianego już filmu akcji Uciekinier (ang. The Running Man) z 1987 roku.

Aby należycie wyjaśnić easter egga, musimy rozpocząć opowieść od wspomnianego wyżej obrazu. W Uciekinierze Schwarzenegger wciela się w rolę policjanta Bena Richardsa, który najpierw zostaje wrobiony w morderstwo cywilów, a następnie schwytany przez stróżów prawa po nieudanej próbie ucieczki. Były gliniarz dostaje niedługo później ofertę nie od odrzucenia: w zamian za oszczędzenie jego bliskich przyjaciół, musi wziąć udział w bardzo nietypowym teleturnieju. Jego istota jest prosta – Richards ma jak najdłużej przeżyć w zamkniętym środowisku, unikając czyhających na niego zabójców.

T-800 i Sub-Zero w Mortal Kombat 11

Polujący na ofiarę mordercy są doskonale uzbrojeni, ale Richardsowi nie przeszkadza to zabijać ich jednego po drugim, co jeszcze nigdy w historii teleturnieju nie miało miejsca. Pierwszą ofiarą bohatera staje się… Sub-Zero, czyli zakuty w strój hokejowego bramkarza Azjata, który strzela wybuchowymi krążkami i atakuje mocno naostrzonym kijem. Kiedy łowca leży u stóp naszego śmiałka, wcielający się w rolę Richardsa Schwarzenegger zwraca się do obserwującej ruchy uciekinierów kamery: „Here is Sub-Zero, now plain zero” (pol. „Masz swojego Sub-Zero, teraz to zwykłe zero”).

Jak już się zapewne domyślacie, identyczny tekst można usłyszeć w grze Mortal Kombat 11. Wypowiada go Jacqui Briggs w dialogu otwierającym walkę z Terminatorem. Kobieta pyta cyborga: „Czy to prawda, że Sub-Zero jest teraz zwykłym zerem?”, na co T-800 odpowiada: „Moja misja została wykonana”.

Film prezentujący easter egga.

Trzeba przyznać, że autorzy gry bardzo zgrabnie wykorzystali fakt, że zarówno w ich dziele, jak i w Ucieknierze występuje postać o takim samym imieniu. Na dodatek powiązali cytat z Terminatorem, któremu wizerunku użyczył przecież Arnold Schwarzenegger. W ten oto sposób powstało naprawdę fajne nawiązanie. Co najważniejsze, nie jest ono tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Film Uciekinier zadebiutował ponad trzydzieści lat temu, więc jest mała szansa, że nowe pokolenie graczy samodzielnie wyłapie tego easter egga.