Statek badawczy z gry Tomb Raider nieprzypadkowo nosi nazwę Endurance

Jeśli mieliście okazję zmierzyć się z wydaną w 2013 roku grą Tomb Raider, to z pewnością pamiętacie, że Lara Croft wylądowała na japońskiej wyspie Yamatai po katastrofie statku badawczego Endurance. Łajba poważnie ucierpiała podczas sztormu i choć nie nadawała się potem do jakiejkolwiek żeglugi, to spełniła ona jeszcze drobną rolę w fabule tej produkcji. Główna bohaterka odwiedziła wrak w poszukiwaniu zestawu naprawczego, który miał pomóc grupie rozbitków w uruchomieniu innej łodzi, a co za tym idzie, w wydostaniu się z piekielnej wyspy.

Nie wszyscy muszą zdawać sobie jednak sprawę z tego, że Endurance zawdzięcza swoją nazwę prawdziwemu statkowi badawczemu, który zatonął u wybrzeży Antarktydy ponad sto lat temu. Ten rzeczywisty Endurance został zwodowany w 1912 roku w Norwegii, a już trzy lata później wziął udział w feralnej wyprawie brytyjskiego podróżnika, Ernesta Shackletona. Ów jegomość zapragnął przeprawić się pieszo przez całą Antarktydę, ale pech sprawił, że żaglowiec został uwięziony w krze dryfującej po Morzu Weddela. Ekspedycja zeszła na ląd i cierpliwie oczekiwała na korzystniejsze warunki pogodowe, ale ostatecznie lód okazał się silniejszy od drewnianego poszycia statku i łajba poszła na dno. Kilkudziesięcioosobowa załoga zdołała ocalić z tonącego wraku szalupy ratunkowe i rozpoczęła przygotowania do ewakuacji z Antarktydy. Tę udało się przeprowadzić dopiero w sierpniu 1916 roku.

Zdjęcie przedstawia prawdziwy statek Endurance, uwięziony w lodzie.

Szukając nazwy dla statku w Tomb Raiderze, jej deweloperzy zainspirowali się prawdziwą historią Endurance, co potwierdził w jednym z wywiadów Karl Stewart z firmy Crystal Dynamics. Co ciekawe, nawiązanie zostało „oficjalnie” uwzględnione za pośrednictwem jednego z komiksów wydanych po premierze gry. Padła tam informacja, że statek badawczy faktycznie zawdzięcza swoje imię słynnemu żaglowcowi, a fakt ten skomentowała nawet sama Lara Croft, która stwierdziła, że nadawanie nazwy łajbie na cześć tak pechowej jednostki nie jest dobrym pomysłem. Dziś doskonale wiemy, że miała ona rację.