Akcja gry Control toczy się w „najlepiej zabezpieczonym budynku Ameryki”

Jeszcze przed premierą gry Control sporo mówiło się o tym, że budynek, w którym toczy się akcja nowej strzelaniny studia Remedy Entertainment, jest inspirowany jednym z najbrzydszych i zarazem najbardziej tajemniczych wieżowców na nowojorskim Manhattanie. Mowa oczywiście o budynku położonym przy ulicy 33 Thomas Street, który oficjalnie przez długie lata był najważniejszą centralą telefoniczną firmy AT&T w Stanach Zjednoczonych. Betonowy kolos, wzorcowy wręcz przykład nurtu architektury zwanego brutalizmem, ma jednak – zdaniem wielu – pełnić inną, zdecydowanie mniej oczywistą funkcję. Według zwolenników spiskowych teorii dziejów, to właśnie w nim agencja NSA ma swoje centrum nasłuchowe, z pomocą którego szpieguje rozmowy prowadzone przez Amerykanów.

Tak, zdaniem autorów gry Control, prezentuje się siedziba Federalnego Biura Kontroli z zewnątrz.

Gra Control unika bezpośredniej odpowiedzi na pytanie, gdzie faktycznie znajduje się wspomniany budynek. Co prawda, na początku zmagań można zobaczyć, że główne wejście do niego położone jest przy ulicy Barley Street, ale takiego adresu próżno szukać na prawdziwej mapie Manhattanu. Pewne jest jedynie to, że wieżowiec faktycznie czerpie sporo z opisanej wyżej konstrukcji. Podobnie jak prawdziwy drapacz chmur przy 33 Thomas Street, jest on bryłą całkowicie pozbawioną okien. Materiały przedpremierowe oraz krótkie intro sugerują, że ma on nieco inny kształt niż istniejący w rzeczywistości wieżowiec, ale ogólna idea jest taka sama. Nikt nie jest w stanie zajrzeć do środka i sprawdzić, co faktycznie kryje się za grubymi ścianami konstrukcji.

Tak z kolei prezentuje się prawdziwy budynek stojący przy 33 Thomas Street.

Wieżowiec przy 33 Thomas Street często określany jest mianem „najlepiej zabezpieczonego budynku Ameryki”. Dzięki zapasom gazu i wody jest on całkowicie samowystarczalny, a wzmocnione ściany pozwoliłyby przeżyć uwięzionym w środku ludziom nawet dwa tygodnie po ewentualnym wybuchu jądrowym.

Mimo tej aury tajemniczości, w grze Control można odnaleźć dokładny adres budynku należącego do Federalnego Biura Kontroli, który przez pracowników zmyślonej przez deweloperów agencji zwany jest „Najstarszą siedzibą”. Informuje nas o tym jeden ze schematów przyczepionych do tablicy w sektorze kierowniczym – pierwszym obszarze zwiedzanym przez bohaterkę gry – Jesse Faden. Jeśli przyjrzymy się uważnie drobnemu druczkowi na kartce, to bez trudu odczytamy, że wieżowiec zlokalizowany jest nie przy Barley Street, ale właśnie przy 33 Thomas Street.

Prawdziwy adres biura można zobaczyć na tym schemacie.

Umieszczenie tego adresu, na dodatek w trudnym do zauważenia miejscu, nie jest oczywiście przypadkowe. Autorzy dali w ten sposób do zrozumienia, że akcja gry faktycznie dzieje się w budynku, który od wielu lat pobudza wyobraźnię ludzi szukających sensacji. Zbliżony wygląd, ten sam styl architektoniczny, zdają się tylko tę tezę potwierdzać. Oczywiście oba wieżowce mają zupełnie inną bryłę, ale nie jest wykluczone, że fińscy deweloperzy nie mogli skorzystać z oryginalnego projektu, bo jego właściciele nie wyrazili na to zgody. Z podobnymi problemami borykali się również twórcy osadzonej w Nowym Jorku gry Spider-Man, czego przykład znajdziecie w tym artykule.