Replika BFG 9000 z Dooma w skali 1:1 jest tak duża, że muszą trzymać ją trzy osoby

Choć część pukawek w grze Doom zaprojektowano na bazie „prawdziwych” modeli broni, to jednak autorzy musieli puścić wodze fantazji w przypadku tych środków zagłady, które nie mają swoich odpowiedników w rzeczywistości. Dobrym tego przykładem jest BFG 9000, czyli jedno z najbardziej znanych narzędzi mordu w historii elektronicznej rozrywki. Potężna broń energetyczna, w Polsce pieszczotliwie nazywana „odkurzaczem”, zadebiutowała w pierwszym Doomie i od tamtej pory regularnie uzupełnia arsenał gracza w kolejnych odsłonach cyklu. Choć BFG prezentuje się za każdym razem inaczej, wszystkie opracowane do tej pory wirtualne egzemplarze mają jedną cechę wspólną – są naprawdę duże. Jak bardzo? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła kilka lat temu firma MyMiniFactory, która na zlecenie Bethesdy przygotowała replikę broni w skali 1:1.

Korzystając z danych dostarczonych przez wydawcę gry, jeden z pracowników MyMiniFactory tworzył przez 36 godzin wstępny projekt broni, by móc go potem zmaterializować za pomocą drukarek 3D. Laserowa wycinka komponentów trwała ponad tysiąc godzin, a w rezultacie powstało ponad siedemdziesiąt plastikowych części, które następnie należało skleić ze sobą. Po złożeniu całości do kupy okazało się, że broń waży 12 kilogramów, a nietypowe rozmiary (półtora metra długości, 54 cm wysokości i 58 cm szerokości) sprawiły, że jednej osobie trudno było utrzymać ją w rękach. Zadanie zostało jednak wykonane, z czego ucieszyła się przede wszystkim Bethesda, bo pukawka zaczęła gościć na różnorakich imprezach branżowych, np. na targach E3.

Repliką zainteresowali się twórcy Księgi Rekordów Guinnessa, którzy oficjalnie uznali ją za największy rekwizyt cosplayowy. Niewątpliwie przebierańcy mogliby skorzystać z takiego cacka, ale nie wydaje nam się, żeby ktokolwiek byłby w stanie paradować z taką bronią bez wysiłku, zwłaszcza, że ponoć potrzeba trzech osób, aby utrzymać „prawdziwe” BFG 9000 w pozycji bojowej.