Gra Control potwierdza, że twórcy serii Max Payne nadal mają sztamę z zespołem Poets of the Fall

Zespół Poets of the Fall powstał w kwietniu 2003 roku i od samego początku swojego istnienia mocno związał się z firmą Remedy Entertainment. Nie było w tym zresztą nic nadzwyczajnego, bo założyciel grupy rockowej, Marko Saaresto, jest prywatnie dobrym przyjacielem Sama Lake’a, który w fińskim studiu – znanym przede wszystkim z serii Max Payne – pełni rolę scenarzysty. Poeci dołożyli swoją cegiełkę do drugiej odsłony przygód nowojorskiego gliniarza, maczali też palce w produkcji gry Alan Wake. Ich piosenka miała też znaleźć się w niezbyt ciepło przyjętym Quantum Break, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo obie strony nie zdążyły wykonać papierkowej roboty, wymaganej przez wydawcę tego tytułu, koncern Microsoft. W przypadku Control – najnowszej produkcji firmy Remedy, która wczoraj zadebiutowała na rynku – o załatwienie formalności zadbano odpowiednio wcześniej, dzięki czemu Poets of the Fall znalazło się w grze i to w takiej postaci, że członkowie zespołu z pewnością będą zadowoleni.

Deweloperzy z Finlandii przygotowali całe pomieszczenie dedykowane swoim kumplom. Znajduje się ono w sektorze badawczym, który obowiązkowo zwiedzamy kilka godzin po rozpoczęciu zmagań. Twórcy gry Control nawet nie starali się go ukryć, więc każdy, kto ma tendencję do intensywnej eksploracji wirtualnych światów, z pewnością go nie pominie.

Oprócz utworu My Dark Disquiet, w grze obecny jest też kawałek Take Control, który został napisany przez Poets of the Fall specjalnie na tę okazję. Co ciekawe, zespół wykonuje go pod nazwą Old Gods of Asgard, czyli tą samą, która została już wcześniej użyta w Alanie Wake’u. Muzycy zapowiadają, że każdy gracz usłyszy inną wersję tej piosenki. Nie wiemy jeszcze na czym polega pomysł, ale zakładamy, że różnice będą wynikać z podjętych w trakcie zmagań decyzji. Jak tylko dowiemy się dokładnie o co chodzi, wrócimy do tego tematu.

W sali poświęconej Poetom znajdziemy kilka interesujących rzeczy. Przede wszystkim Waszą uwagę powinien zwrócić stolik, gdzie leży winylowa wersja ostatniego albumu grupy, zatytułowanego Ultraviolet. Tuż obok znajduje się notatka dotycząca utworu My Dark Disquiet z tego krążka, a na zlokalizowanej w pobliżu tablicy zobaczymy cały tekst tej piosenki. Na tym nie koniec. Jeśli wciśniemy przycisk na stojącej w pobliżu konsolecie, w specjalnie wytłumionym pokoju będziemy mogli odsłuchać rzeczony kawałek, od pierwszej do ostatniej nuty.

Cały ten easter egg z nawiązką rekompensuje wtopę, jaką obie strony zaliczyły przy okazji gry Quantum Break. Można go wręcz potraktować jak promocję ostatniego albumu Finów, bo nie tylko możemy przesłuchać jeden z jego utworów, ale też przeczytać tekst i zobaczyć okładkę płyty. Jeśli nie masz okazji zagrać teraz w Control, to polecamy Twojej uwadze film, gdzie zaprezentowaliśmy całe opisane nawiązanie.