W Assassin’s Creed: Odyssey można usłyszeć najstarszy utwór muzyczny zachowany w całości

Jeśli mieliście okazję zagrać w którąś z dwóch ostatnich odsłon serii Sid Meier’s Civilization, to istnieje spora szansa, że doskonale kojarzycie już ten motyw. Tworząc tło muzyczne dla greckiej frakcji w obu wspomnianych grach, Geoff Knorr wykorzystał pieśń o nazwie Epitafium Seikilosa. Jest to najstarszy utwór muzyczny na świecie zachowany w kompletnej formie i liczy sobie blisko dwa tysiące lat. Stela zawierająca tekst kompozycji, a także jej zapis nutowy, został odnaleziony w 1883 roku w ruinach hellenistycznego miasta Tralles, zlokalizowanego nieopodal Aydın w zachodniej Turcji. Epitafium jest oczywiście związane z Helladą, czyli starożytną Grecją, więc było więcej niż pewne, że pojawi się również w grze Assassin’s Creed: Odyssey.

Epitafium wchodzi w skład oficjalnej ścieżki dźwiękowej gry – utwór znajdziemy na płycie Assassin’s Creed: Odyssey – World Music & Sea Shanty Edition pod nazwą Ceremony and Celebration. Zaśpiewała go pochodząca z Krety wokalistka Kalia Lyraki, a w produkcji Ubisoftu usłyszymy go np. podczas zwiedzania Aten. Na stanowiącym główny soundtrack albumie po Epitafium Seikilosa nie ma już śladu – najwyraźniej zespół The Flight uznał, że kawałek nie pasuje do ich koncepcji. Być może grupa chciała też uniknąć porównań do kompozycji z Cywilizacji.

Z najstarszym utworem świata i serią Assassin’s Creed związana jest jeszcze jedna ciekawostka – może nawet większa niż ta opisana wyżej. Na samym końcu gry Assassin’s Creed: Origins Aya w liście do Bayeka używa słów „Nie pozwól by prowadził cię żal. Twe życie jest krótkie, a czas nie oszczędza nikogo”, odnosząc się do smutku, jaki nosi w sobie medżaj po stracie jedynego syna. Cała ta fraza została zaczerpnięta właśnie z Epitafium Seikilosa. Istnieje kilka wersji tłumaczenia oryginalnego, greckiego tekstu, ale co do intencji autorów nie mamy żadnych wątpliwości. Spójrzcie zresztą sami:

„Jak długo żyjesz, raduj się życiem i niczym się nie smuć. Życie dane nam jest na krótko, czas zażąda jego zwrotu”.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że użyte przez Ayę słowa mogły być dobrą wskazówką, że po Origins w serii Assassin’s Creed złożymy wizytę w Helladzie. Jak to jednak w życiu bywa, mało kto zorientował się, że te dwa zdania pochodzą ze starej, greckiej piosenki, a jeśli tak się stało, to nikt nie powiązał tego z potencjalną kontynuacją cyklu.