Kingdom Come: Deliverance pozwala poczytać w kibelku i ma to sens

Na tym świecie istnieje spora rzesza ludzi, która nie wyobraża sobie dłuższego posiedzenia w kibelku bez lektury. Książka, telefon, etykiety od detergentów, kolorowe pisemko sprzed pięciu miesięcy, które już dawno zostało przeczytane od deski do deski – nie ma znaczenia co to będzie, byle spełniało swoją rolę. Jeśli należysz do tej grupy osobników, to z pewnością zainteresuje Cię fakt, że Kingdom Come: Deliverance jest prawdopodobnie pierwszą grą w historii elektronicznej rozrywki, która pozwala usiąść na tronie z książką w łapie, a jakby tego wszystkiego było mało, takie działanie ma swoje przełożenie na rozgrywkę. Immersja level 500.

Dzieło czeskiego studia Warhorse w interesujący sposób podchodzi do tematu czytelnictwa. Główny bohater jest prostym synem kowala, więc na początku zmagań widzi bezsensowne zlepki literek w książkach, nie tworzące żadnych konkretnych słów. Henryk, tak jak każdy człowiek, czytać musi się po prostu nauczyć. Co ważne, jest to dla niego zajęcie żmudne i wyczerpujące w nie mniejszym stopniu niż inne trudy dnia codziennego. W Kingdom Come: Deliverance zapoznanie się z treścią każdej większej księgi pochłania długie godziny, ale w zamian każda zaliczona lektura wydatnie zwiększa jego zdolności w tej dziedzinie.

Żeby gracze docenili trud czytania książek przez prostego chłopa, nasi południowi sąsiedzi pokusili się o jedyny w swoim rodzaju bonus – Henryk otrzymuje specjalny modyfikator do nauczania, jeśli lekturze odda się w pozycji siedzącej. Teoretycznie wystarczy spocząć na dowolnym taborecie lub ławce, wyciągnąć z ekwipunku tomisko i voila – bohater będzie szkolić się bardziej efektywnie. Tutaj też dochodzimy do sedna sprawy. Każda latryna w KCD jest interaktywna, więc Henio potrafi umościć tyłek na twardej desce i rozpocząć zabawę z czytelnictwem również w kibelku. Jak w życiu!