Dokładnie 21 lat temu Max Payne stracił żonę i córkę

22 sierpnia 1998 roku, czyli dokładnie 21 lat temu, w świecie wykreowanym przez studio Remedy Entertainment Michelle i Rose Payne zostały zastrzelone przez nieznanych sprawców, co pchnęło Maksa Payne’a – głównego bohatera gry o takim samym tytule – do brutalnej zemsty. Jego podróż trwała aż trzy lata i zakończyła się zabiciem osoby odpowiedzialnej za zamordowanie jego ukochanej żony i córki, jednakże czyn ten nie przyniósł spodziewanego ukojenia. Kolejne dwie odsłony serii pokazały nam, jak protagonista zmaga się ze śmiercią swojej rodziny, a trzeba przyznać, że nie był to proces łatwy.

Jeżeli ktoś nie miał okazji zagrać w żadną odsłonę serii Max Payne, to właśnie został oficjalnie ostrzeżony o spoilerach występujących w dwóch kolejnych akapitach i uprzejmie zachęcony do nadrobienia zaległości w tym temacie.

TU ROZPOCZYNAJĄ SIĘ PSUJAKI

Pierwsza gra z serii Max Payne rozpoczyna się sekwencją, w której tytułowy bohater, nowojorski detektyw z wydziału zabójstw, wraca do swojego domu i odnajduje ślady włamania. Szybko okazuje się, że nafaszerowani narkotykami oprawcy nadal znajdują się w jego rezydencji, więc Max sięga po broń. Niestety, jego wysiłki nie przynoszą efektu. Na piętrze Payne odnajduje ciało żony Michelle i niespełna siedmiomiesięcznej córeczki Rose, które zostały zamordowane przez wspomnianych oprychów. Zrozpaczony, postanawia dowiedzieć się kto jest za to odpowiedzialny i wykonać na nim jedyny słuszny wyrok.

Fabuła wydanej w 2001 roku powoli odsłania kulisy morderstwa Michelle i Rose. Jak się okazuje, żona Maksa – pracowniczka biura prokuratora okręgowego Nowego Jorku – przed swoją śmiercią znalazła się w posiadaniu dokumentów na temat anulowanego programu o kryptonimie Valhalla, w ramach którego rząd testował działanie narkotyku Valkyr na weteranach wojny w Zatoce Perskiej. Dokumenty należały do Nicole Horne – dyrektor generalnej firmy Aesir Corporation, głęboko zamieszanej w cały projekt. Kobieta postanawia uciszyć Michelle i to ona wysyła do jej domu byłych żołnierzy, odurzonych wspomnianą wyżej substancją.

TU KOŃCZĄ SIĘ PSUJAKI

No dobra, a skąd w ogóle wiemy, kiedy zginęli bliscy głównego bohatera, skoro sama gra nie ujawnia takich informacji? O dokładnej dacie śmierci, a także miejscu pochówku Michelle i Rose Payne, dowiadujemy się tak naprawdę nie w pierwszej, ale dopiero w trzeciej odsłonie serii. W „trójce”, opracowanej przez firmę Rockstar Games, odwiedzamy wraz z Maksem cmentarz Golgotha, który według gry zlokalizowany jest w mieście North Bergen w stanie New Jersey. To właśnie tam, we wspólnej mogile, spoczywają żona i córka gliniarza, a na nagrobku widoczna jest data 22 sierpnia 1998. Trudno powiedzieć czy była ona konsultowana z faktycznymi twórcami opowieści o nowojorskim policjancie, ale z racji tego, że znalazła się w oficjalnej kontynuacji, uznajemy, że jest ona kanoniczna.