Kosmici z serii gier Crysis zawdzięczają swoją nazwę ośmiornicom

Choć w serii gier Crysis bardzo często walczymy z innymi ludźmi, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że rolę głównych przeciwników odzianych w nanokombinezony żołnierzy pełnią najeźdźcy z kosmosu. Produkty firmy Crytek przyzwyczaiły nas do tego, że agresywni obcy określani są pospolitą nazwą Ceph i do szerzenia zagłady w ich zastępach to nam w zupełności wystarcza. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wspomniane słowo jest w rzeczywistości zdrobnieniem od słowa „Cephalophoda”, oznaczającego gromadę morskich mięczaków, do której zaliczają się mątwy, ośmiornice i kałamarnice.

W uniwersum Crysis Cephowie przybyli na Ziemię ok. 65 milionów lat temu, ale świadkiem ich przebudzenia jesteśmy dopiero w 2020 roku, kiedy główny bohater pierwszej odsłony cyklu ląduje na okupowanej przez północnokoreańskie wojsko wyspie w archipelagu Lingshan. Taką, a nie inną nazwę, kosmici otrzymali dzięki swojemu wyglądowi, który nasuwa skojarzenia z żyjącymi w morskich głębinach głowonogami. Jeśli uważaliście na lekcjach biologii, to pewnie wiecie, że zwierzęta te cechują się dość prostą budową. Z głowy wyrasta im osiem lub dziesięć ramion pokrytych przyssawkami, nic zatem dziwnego, że gdy ludzie zetknęli się po raz pierwszy z obcymi zwiadowcami, porównali je właśnie do ośmiornic i kałamarnic.

Co ciekawe, nie jest to jedyne odniesienie do morskich zwierząt w tej serii. Dzięki powieści Crysis: Legion, która opisuje wydarzenia przedstawione w grze Crysis 2, wiemy, że amerykańska armia oficjalnie nazywa obcych „charybdami”. W mitologii greckiej była to córka Gai i Posejdona, która za swoją chciwość została ukarana przez Zeusa przemianą w morskiego potwora. Wraz ze Skyllą Charybda polowała na żeglarzy próbujących przepłynąć przez Cieśninę Mesyńską, łączącą wody Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego.