Atak Dzikiego Gonu na Novigrad w Wiedźminie 3 – to tu Ciri walczyłaby na łyżwach

Kiedy wspominaliśmy o planowanym przez autorów Wiedźmina 3 szturmie Dzikiego Gonu na Novigrad, podejrzewaliśmy, że rzeczony atak doprowadzi do sporych zniszczeń w samym mieście. Dziś możemy skorygować pewne fakty i rzucić więcej światła na pomysł wielkiej ofensywy, który ostatecznie nie został uwzględniony w pełnej wersji gry. Jak zwykle w takich przypadkach, stosownych informacji dostarczyły nam fragmenty dokumentacji polskiego hitu, opublikowane w sieci przez nieznaną osobę rok przed premierą najnowszych przygód Geralta z Rivii. Zanim przejdziemy do sedna, tradycyjnie ostrzegamy, że w kolejnych akapitach znajdują się drobne spojlery dotyczące fabuły „trójki”.

Według nas atak na Novigrad miał być konsekwencją nieudanej próby zdobycia wiedźmińskiego siedliszcza w Kaer Morhen. Teoria ta ma solidne podstawy, bo po obronie twierdzy drużyna przenosi się na dłuższy czas do miasta i nie jest niepokojona przez Dziki Gon aż do pamiętnego starcia na wyspach Skellige, które upiorny orszak sromotnie przegrywa. Wszystko wskazuje jednak na to, że wycięty novigradzki epizod miał sam w sobie stanowić wielki finał opowieści lub jego preludium. Metropolia w Wiedźminie 3 miała być bowiem świadkiem bitwy morskiej z udziałem floty Nilfgaardu, skeligijskich drakkarów i należącego do elfów z Tir ná Lia okrętu Naglfar.

Caranthir

Dokumentacja sugeruje szalenie interesujący przebieg tej potyczki. Dziki Gon miał użyć magii, żeby zamrozić wody novigradzkiej zatoki i to właśnie powstałą w ten taflę miała wykorzystać Ciri. Nie jest żadną tajemnicą, że autorzy chcieli stworzyć świetne nawiązanie do prozy Andrzeja Sapkowskiego, umieszczając w grze sekwencję, podczas której dziewczyna walczy jeżdżąc na łyżwach.

Pierwotny plan zakładał, że Dziecko Starszej Krwi stoczy w tych niecodziennych okolicznościach pojedynek z Caranthirem, który to z kolei próbowałby zatrzymać rywalkę poprzez niszczenie grubego lodu. Z elfim nawigatorem miał też stanąć do boju Geralt i w trakcie tego starcia wiedźmin zostałby teleportowany nad znajdujące się nieopodal morze. Wyłączając drobne szczegóły, podobny przebieg ma finałowa walka w pełnej wersji gry, choć jak doskonale pamiętamy, odbywa się ona w pobliżu wyspy Undvik na Skellige.

Kolejną ciekawostkę stanowi sposób, w jaki Ciri wydostałaby się z oblężenia. Deweloperzy planowali, że dziewczyna wykorzysta do ucieczki łódź, a nie swoje niecodzienne zdolności magiczne, co jest rozwiązaniem dość zaskakującym. Dokumentacja sugeruje również, że oprócz wymienionych wyżej postaci, w bitwie wzięliby także udział następujący bohaterowie: Triss Merigold, Yennefer z Vengerbergu, Filippa Eilhart, Sheala de Tancarville, Margarita Laux-Antille, Fringilla Vigo, Keira Metz, Radowid V Srogi, Zoltan Chivay, Jaskier, Donar an Hindar, Crach an Craite, Hjalmar an Craite, Avallac’h i Eredin.