Wrogowie Salierich z Mafii mają związek z prawdziwą rodziną mafijną

Choć działalność włoskich rodzin mafijnych w Stanach Zjednoczonych jest bardzo dobrze udokumentowana, twórcy pierwszej Mafii nie odwoływali się prawdziwych organizacji przestępczych i na potrzeby swojego dzieła wymyślili swoje. Nie oznacza to jednak, że w produkcji czeskiego studia Illusion Softworks nie znajdziemy świadomych nawiązań do gangsterów, którzy wiele lat temu twardą ręką zarządzali nielegalnymi interesami na wschodnim wybrzeżu USA. Świetnym przykładem jest Don Morello, czyli jeden z wrogów Tommy’ego Angelo w debiutanckiej odsłonie serii. Ów przywódca ma takie same nazwisko, jak pochodzący z Sycylii Giuseppe Morello.

Stworzona przez Włocha organizacja rozpoczęła działalność pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku i zasłynęła przede wszystkim z bezwzględnego likwidowania wrogów. Morello uskutecznił tzw. „beczkowe morderstwa”, w których ofiary były pakowane do beczek, a następnie zostawiane na pastwę losu w miejscach publicznych, np. na skrzyżowaniach ulic lub w bocznych alejkach. Choć większość wpływów rodziny pochodziła z działań przestępczych (m.in. haracze, lichwa, fałszerstwa, napady), boss chętnie inwestował w legalne spółki, stając się prekursorem prania brudnych pieniędzy.

Morello był również jednym z pierwszych mafiozów, który duży nacisk położył na wymuszenia niewielkich kwot od handlarzy w zamian za „ochronę” ich interesów. Choć jego pozycja w strukturach organizacji została podkopana po tym, jak on sam wylądował w więzieniu, jego krewni z powodzeniem kontynuowali przestępczy proceder aż do lat dwudziestych XX wieku.

Giuseppe Morello

Pomiędzy oboma panami (tym prawdziwym i wirtualnym) można doszukać się pewnych analogii. Obaj byli bezwzględni i skorzy do przemocy, obaj też tolerowali istnienie konkurencyjnej grupy przestępczej, która działała we włoskiej dzielnicy. O ile jednak Morello z gry w końcu wszedł w stan wojny z rodziną Salierich, tak ten prawdziwy cenił sobie sojusz z krajanami – Ignazio Lupo z nowojorskiego Little Italy ożenił się nawet z jego przyrodnią siostrą, dzięki czemu obie organizacje połączyły więzy krwi. Warto na koniec dodać, że Giuseppe Morello urodził się w mieście Corleone na Sycylii, skąd pochodziło zresztą wielu innych prominentnych gangsterów. Nazwa ta powinna być znajoma przede wszystkim fanów książki i filmu z serii Ojciec chrzestny.