Geralt of Rivia – tego utworu z Wiedźmina 3 słuchamy najczęściej

Przeglądając ostatnio dyskusje na Reddicie natknęliśmy się na interesujący wątek, którego twórca dowiódł, że utwór Rip & Tear ze ścieżki dźwiękowej gry Doom cieszy się większym uznaniem niż inny szlagier z tego soundtracku, czyli BFG Division. Badanie zostało przeprowadzone w bardzo prosty sposób – redditor sprawdził, ile odtworzeń ma każda z kompozycji dostępna w serwisie Spotify, a następnie porównał je ze sobą. Ten dość nieoczekiwany rezultat (chyba nikt nie ma wątpliwości, że BFG Division to niemal hymn ostatniego Dooma) zainspirował nas do wykonania podobnego doświadczenia z wyeksploatowanym do granic możliwości, ale wielbionym w naszym kraju Wiedźminem 3. Otrzymane wyniki również okazały się dla nas zaskakujące, bo mój faworyt nie załapał się nawet do pierwszej czterdziestki. O tym jednak opowiem na samym końcu artykułu.

Podobnie jak wspomniany wcześniej autor wątku na Reddicie, my też użyliśmy Spotify do badań. Dlaczego wybraliśmy akurat ten serwis? Przede wszystkim dlatego, że szwedzka usługa nie robi żadnych problemów z wyświetlaniem liczny odtworzeń i można sprawdzić popularność absolutnie każdego utworu w niej dostępnego. Drugi powód również okazał się prozaiczny. Musieliśmy dysponować dużą próbką ludzi, ale też zamkniętą tylko w jednym środowisku. Korzystanie z YouTube’a do określania popularności utworów jest bardzo kuszące, ale tylko pozornie, bo tutaj panuje totalna samowolka i zdarza się, że ten sam kawałek udostępniany jest przez kilkadziesiąt osób. Liczenie tego wszystkiego mijało się po prostu z celem.

Po analizie wiedźmińskiego soundtracku na Spotify potwierdziliśmy przede wszystkim to, co podejrzewaliśmy od dawna. Muzyka z Dzikiego Gonu jest cholernie popularna wśród słuchaczy – wszystkie utwory z albumu odtworzono ponad 135 milionów razy! Wynik ten robi wrażenie, gdy porównamy go z innymi produkctem wydanym w tym samym okresie, mianowicie Falloutem 4. Najrzadziej słuchany kawałek z Wiedźmina 3, czyli When No Man Has Gone Before (444 870 odtworzeń) notuje niemal dwa razy lepszy wynik, niż większość utworów z erpega firmy Bethesda Game Studios. Przepaść jest ogromna. O ile odsłuchania poszczególnych kompozycji z trzeciego „Wieśka” liczy się już w milionach (tylko pięć z 55. numerów nie przekroczyło tej bariery), tak czwarty Fallout może pochwalić się odtworzeniami na poziomie kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy. Wyjątkiem jest jedynie melodia, którą słyszymy w menu głównym.

Badanie pokazało nam również, że najpopularniejszym utworem z Wiedźmina 3 jest jego motyw przewodni, czyli Geralt of Rivia. Przesłuchano go aż 7 786 634 razy, co stanowi 5.74% wszystkich odtworzeń utworów z soundtracku. Niewiele gorzej wypadły kawałki The Trail (6 348 183) i Kaer Morhen (6 311 839). Granicę pięciu milionów przekroczyły jeszcze Silver for Monsters, a czterech milionów Spikeroog i Steel for Humans.

Z ciekawości sprawdziliśmy, jak najpopularniejszy utwór z Wiedźmina 3Geralt of Rivia – wypada na tle innych szlagierów z gier komputerowych. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że przytoczone przykłady dotyczą gier opublikowanych we wcześniejszych latach, a co za tym idzie, teoretycznie powinny być dłużej dostępne w usłudze:

Dragonborn (The Elder Scrolls V: Skyrim) – 7 158 843
Geralt of Rivia (Wiedźmin 3: Dziki Gon) – 7 786 364
God of War (God of War) – 9 157 779
Main Theme (Assassin’s Creed IV: Black Flag) – 10 707 195
Ezio’s Family (Assassin’s Creed II) – 11 526 856

Ciekawostkę stanowi też fakt, że wszystkie wymienione wyżej kompozycje nie znajdują się bezpośrednio koło siebie. Z odtwarzaniem płyt jest na ogół tak, że utwory z początku albumu słuchane są częściej niż te na końcu, a im płyta jest dłuższa, tym różnica większa. Nie dzieje się tak dlatego, że te kawałki są wyraźnie słabsze. Po prostu większość osób rozpoczyna odtwarzanie albumu od początku i z jakichś powodów go nie kończy. Soundtrack dostępny na Spotify ma 55 numerów i trwa prawie dwie godziny.

Potwierdza to umiejscowienie najpopularniejszych utworów z Dzikiego Gonu na albumie. OK, Geralt of Rivia i The Trail to odpowiednio – drugi i pierwszy numer na płycie, ale Spikeroog jest ósmy, Silver for Monsters dziesiąty, Kaer Morhen piętnasty, a Steel for Humans osiemnasty. Nietrudno się domyślić, że do tych melodii słuchacze wracali najchętniej.

Na koniec dodam jeszcze, że mój ulubiony utwór z Wiedźmina 3 – The Possession of Jarl Udalryk – wypada w statystykach bardzo kiepsko. Ma on „tylko” 1 327 225 odtworzeń i plasuje się na 49. pozycji w tym soundtracku.