Redzi udostępnili pierwszy utwór muzyczny z Cyberpunka 2077 – Chippin’ In zespołu Samurai

Gra Cyberpunk 2077 zadebiutuje w sklepach dopiero w połowie kwietnia przyszłego roku, ale studio CD Projekt Red nie ustaje w wysiłkach, aby podtrzymać zainteresowanie tytułem i zwiększyć liczbę kopii sprzedanych w pre-orderze. Tym razem do serca fana postanowiono dotrzeć nietypowo, bo przez uszy. Polska firma dziś rano po cichu udostępniła w sieci utwór wchodzący w skład oficjalnej ścieżki dźwiękowej wielce oczekiwanej produkcji. To Chippin’ In zespołu Samurai, który na potrzeby gry zarejestrowała szwedzka grupa punkrockowa Refused. Można go usłyszeć m.in. w popularnym serwisie streamingowym Spotify.

Jeśli uważnie śledzicie publikacje na łamach naszego serwisu, to wiecie już, że wspomniana piosenka, a właściwie słowa do niej, została napisana pod koniec lat osiemdziesiątych z myślą o dodatku Rockerboy do „papierowego” Cyberpunka. Mike Pondsmith stworzył ją wówczas z myślą o grupie Samurai, gdzie wokalistą jest już skądinąd dobrze znany Johnny Silverhand (postać odgrywana w Cyberpunku 2077 przez Keanu Reevesa). Trzeba uczciwie przyznać, że Marcin Przybyłowicz ze studia CD Projekt Red wpadł na rewelacyjny pomysł, bo kompozytor wymyślił sobie, że do gotowych tekstów można napisać muzykę i w ten sposób stworzyć oryginalną ścieżkę dźwiękową. Genialne, nieprawdaż?

Problemów przysporzyło jednak Marcinowi znalezienie odpowiedniego artysty. Poszukiwania trwały długo i Przybyłowicz musiał być mocno niezadowolony z osiąganych rezultatów. Wiemy o tym, bo w ubiegłorocznym zapisie rozgrywki można było posłuchać Chippin’ In w zupełnie innym wykonaniu niż teraz – mało tego, by tam nawet inny tekst, ale o tym więcej przeczytacie poniżej. O zmianę kompozytor był już pytany po targach E3, bo pod koniec najnowszego trailera pojawił się refren opublikowanej dziś piosenki. Przybyłowicz oznajmił wówczas, że starsza wersja została wyrzucona do kosza, a ta, którą możemy posłuchać w zwiastunie jest ostateczna i obowiązująca. Dla porządku dodajmy, że nie wszyscy fani byli z takiej decyzji zadowoleni.

Nie trzeba być audiofilem, żeby dojść do wniosku, że tekst w utworze stworzonym przez zespół Refused kompletnie różni się od tego, który można znaleźć w dodatku Rockerboy. Nie wiemy, dlaczego Marcin Przybyłowicz zdecydował się na tak drastyczną zmianę, ale podejrzewamy, że oryginalne liryki, pisane w zupełnie innej epoce, średnio pasowaly do wizji deweloperów z Warszawy. Co ciekawe, nie jest to pierwsza zmiana tego typu. W poprzedniej wersji Chippin’ In (tej z 2018 roku, która pojawiła się w blisko pięćdziesięciominutowym filmie z rozgrywki) też był inny tekst.

Jak już wspomnieliśmy, zarówno utwór Chippin’ In, jak i inne kawałki stworzone z myślą o fikcyjnym zespole Samurai, wykonuje tak naprawdę szwedzki zespół Refused. Grupa ta cieszyła się sporą popularnością w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale potem rozpadła się. Muzycy wznowili działalność dopiero w 2012 roku i od tamtej pory są cały czas aktywni. Refused zapowiada zresztą zupełnie nowy album, który powinien trafić do słuchaczy jeszcze w tym roku.

Czy znajdzie się na nim również utwór Chippin’ In? Jest to mało prawdopodobne. CD Projekt Red nie chce powielać błędów innych producentów i w ogóle nie zamierza korzystać z muzyki licencjonowanej, jak robią to choćby autorzy doskonale znanej serii Grand Theft Auto. Refused po prostu zrealizowało zlecenie i wszystkie prawa do zamówionych piosenek należeć będą do polskiego producenta gier. Tak wskazują przynajmniej wypowiedzi deweloperów. Jak będzie w praktyce – o tym przekonamy się dopiero w przyszłym roku.