W Danii powstała olbrzymia rzeźba piaskowa Panzerhunda z gry Wolfenstein

Choć największy festiwal rzeźb piaskowych odbywa się co roku w portugalskiej miejscowości Pêra, to również na innych plażach Europy można natknąć się latem na fantastyczne kreacje artystów, specjalizujących się w tej dziedzinie. Świetnym przykładem jest maleńka Dania, gdzie znajdują się przynajmniej dwa ośrodki oferujące turystom regularną wystawę piaskowych dzieł sztuki – Hundested i Søndervig. Niedawno uwagę graczy zwróciła druga z wymienionych miejscowości, a to za sprawą olbrzymiej rzeźby Panzerhunda – metalowego „pieska” znanego z dwóch ostatnich odsłon serii Wolfenstein.

Organizatorzy każdego szanującego się festiwalu rzeźb piaskowych wybierają co roku inny temat i nie inaczej jest w Søndervig. Już w styczniu ogłoszono, że w położonym na zachodnim wybrzeżu Danii miasteczku mają w tym roku dominować szeroko rozumiane roboty i wszyscy uczestnicy zmagań muszą się do tego wymogu dostosować. Trzech artystów biorących udział w tym konkursie (Vadim Gryadov, Stephane Robert i Gresham Glover) zdecydowało się odtworzyć Panzerhunda z jeźdźcem, który – niestety – nie ma nic wspólnego z B.J. Blazkowiczem. Rzeźba pochłonęła kilkanaście ton piasku i mnóstwo czasu, ale trzeba uczciwie przyznać, że wysiłek międzynarodowego tria się opłacił. Pies prezentuje się fenomenalnie.

Jeśli zamierzacie zobaczyć Panzerhunda na własne oczy, to musicie się spieszyć, bo wystawa będzie dostępna dla publiczności do 27 października. Potem rzeźby zostaną usunięte, by przygotować obiekt na kolejny festiwal, który rozpocznie się wiosną 2020 roku. Wszelkie informacje na temat ewentualnej wizyty w duńskim muzeum uzyskacie na jego oficjalnej stronie internetowej.

Rzeźba nazywa się „Robodog”. Autorzy nie byli specjalnie przywiązani do oryginalnej nazwy.