Jutro wieczorem poznamy datę premiery gry Cyberpunk 2077 – ruszy też przedsprzedaż

W branżowych kuluarach mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale nikt tych spekulacji nie chciał potwierdzić. Teraz możemy powiedzieć to niemal ze stuprocentową pewnością – już jutro, krótko przed północą, poznamy datę premiery gry Cyberpunk 2077, a firma CD Projekt Red rozpocznie przedsprzedaż swojego najnowszego dzieła. Choć polskie studio skutecznie wyeliminowało groźbę wycieku wśród swoich pracowników, zawiedli ci, nad którymi deweloperzy kontroli nie mieli. Jeden z rodzimych sklepów przedwcześnie ujawnił grafikę przedstawiającą standardową edycję produktu, rujnując jednocześnie misternie przygotowywaną przez długi czas niespodziankę. Zabrakło naprawdę niewiele, bo pierwsze informacje o sprzedaży produktu miały zostać ujawnione już za niespełna dobę.

CO ZAWIERA STANDARDOWA EDYCJA GRY CYBERPUNK 2077?

Zacznijmy od tego, co w pudełku się znajdzie. CD Projekt Red, jak to ma w zwyczaju, szykuje bardzo bogatą edycję standardową swojego dzieła. Oprócz gry dostaniemy również:

  • wydrukowaną mapę miasta Night City, gdzie toczy się akcja Cyberpunka 2077;
  • kompendium wiedzy o świecie gry, również w wersji fizycznej;
  • pocztówki z miasta Night City;
  • zestaw naklejek;
  • oficjalny soundtrack w wersji cyfrowej;
  • zubożoną wersję artbooka w wersji cyfrowej, co sugeruje, że do sprzedaży trafi też bardziej obszerny album;
  • zestaw tapet – oczywiście w cyfrze;
  • podręcznik do gry fabularnej Cyberpunk 2020, również w wersji cyfrowej.

Jak widać, deweloperzy podążają tutaj szlakiem wytyczonym przy Wiedźminach, gdzie w standardowej edycji gry również mogliśmy znaleźć sporo różnych dodatków, zarówno tych fizycznych, jak i cyfrowych. Jest to doskonała zagrywka PR-owa, bo jak doskonale wiemy, sporo wydawców wrzuca takie gadżety do kolekcjonerek, dostępnych za znacznie wyższą cenę.

DATA PREMIERY GRY CYBERPUNK 2077 I PRZEDSPRZEDAŻ

Kiedy firma CD Projekt Red w ubiegłym roku zaprezentowała zwiastun Cyberpunka 2077 na konferencji firmy Microsoft, w ukrytej w trailerze wiadomości poinformowała również, że na odpalenie pre-orderów jest jeszcze za wcześnie, bo gra wciąż znajduje się w produkcji. Oczywiście nie ma co się łudzić, że teraz tytuł jest już gotowy, ale najwyraźniej studio wchodzi na ostatnią prostą i po prostu szlifuje swoje dzieło. Skąd jednak wiemy, że przedsprzedaż w ogóle zostanie ogłoszona? Właśnie ze wspomnianej grafiki, którą przypadkowo (lub nie) opublikował jeden z polskich sklepów. Nikt nie tworzy tego typu ilustracji, jeśli nie chce gry sprzedać, a dokładnie opisana zawartość edycji standardowej ma przede wszystkim zachęcić nas do zakupu tytułu przed premierą.

Grafika przedstawiająca standardową edycję Cyberpunka 2077.

Skoro już jutro wystartuje przedsprzedaż, to możemy być pewni, że deweloperzy podadzą też mniej lub bardziej dokładną datę premiery. Doświadczenia z przeszłości pokazują, że pre-ordery zostają odpalone maksymalnie pół roku przed faktycznym debiutem, a to sugerowałoby, że Cyberpunk 2077 ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku kalendarzowym. Taki scenariusz, choć niewątpliwie możliwy, jest jednak mało prawdopodobny. Niedawno jeden z najlepiej poinformowanych dziennikarzy w branży – Jason Schreier – definitywnie wykluczył opcję premiery gry w 2019 roku, a możecie nam wierzyć na słowo, ten człowiek ma naprawdę dobre kontakty. W tej materii wszystko jest jednak możliwe, więc zawsze zostaje cień szansy, że jednak w Cyberpunka 2077 zagrać się przed Gwiazdką uda. Nie wierzymy w to, ale wykluczyć takiego scenariusza nie możemy.

Istnieją też inne opcje. CD Projekt Red może zapowiedzieć, że gra trafi do sprzedaży pod koniec roku, ale krótko przed tym terminem poinformuje o konieczności przesunięcia daty premiery pod dowolnym pretekstem. Taki zabieg w tej branży nie jest niczym nadzwyczajnym, całkiem niedawno mieliśmy taki przypadek z Metro Exodus, a i przed laty polskie studio dokonało podobnego ruchu z Wiedźminem 3. Wydaje nam się jednak, że CDPR nie zaryzykuje porażki wizerunkowej, bo tych firma z Warszawy unika jak ognia i po prostu od razu ogłosi, że Cyberpunk 2077 wyjdzie w 2020 roku. Jeśli studiu będzie zależeć na tym, żeby zamknąć się w bieżącym roku fiskalnym, gra trafi do sprzedaży przed końcem marca. Bardziej prawdopodobny wydaje się jednak maj, który wcześniej twórcy upodobali sobie przy okazji drugiego i trzeciego Wiedźmina. Pytanie tylko, czy firma zaryzykuje tak długi okres przedsprzedaży swojego dzieła, bowiem w tym przypadku mówimy o jedenastu miesiącach oczekiwania.

KIEDY WSZYSTKO BĘDZIE WIADOMO?

Targi E3 w Los Angeles, które mają być dla firmy CD Projekt Red najmocniejszymi w historii, oficjalnie wystartują w przyszły wtorek. Wcześniej jednak gra Cyberpunk 2077 będzie obecna na konferencji firmy Microsoft, a ta wystartuje w niedzielny wieczór, punktualnie o 22:00 polskiego czasu. Impreza ta cieszy się ogromną popularnością wśród fanów elektronicznej rozrywki, więc będzie to doskonały moment, żeby rzucić wszystkie karty na stół. Jesteśmy przekonani, że studio pokaże tam nowy zwiastun, poda datę premiery i oficjalnie rozpocznie przedsprzedaż.

Konferencję będzie można obejrzeć tutaj.