Dokładnie 10 lat temu Notch wrzucił do sieci pierwszy film z Minecrafta

13 maja 2009 roku, a więc dokładnie dziesięć lat temu, Markus Persson zaprezentował szerszej publiczności swoją nową grę. Nosiła roboczą nazwę Cave Game i pierwotnie nie oferowała ona niczego nadzwyczajnego poza możliwością zwiedzania generowanego proceduralnie świata, zbudowanego z charakterystycznych, mocno rozpikselowanych klocków. Choć wspomniany film był jedynie pokazem tworzonej przez Szweda technologii, szybko przeszedł on do historii. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – był to pierwszy materiał wrzucony do serwisu YouTube, który prezentował wczesną wersję Minecrafta.

Film trwa dwie minuty i czterdzieści trzy sekundy. W ich trakcie Notch, bo pod takim pseudonimem Markus Persson stał się powszechnie znany wśród fanów elektronicznej rozrywki, przemierza klockowaty świat, pokazując zarówno zieloną powierzchnię wyimaginowanej krainy, jak i skrywające się tuż pod nią podziemia. Na tym etapie produkcji gra Cave Game była prostym klonem Infiniminera, co podkreślał zresztą w opisie jej autor. Dziś jednak tamtego tytułu nikt już nie pamięta, natomiast Minecraft znany jest pod każdą długością i szerokością geograficzną.

Film zrobiony przez Notcha był obecny w sieci przez blisko dziesięć lat, a do tamtego momentu obejrzano go ponad 10 milionów razy. Persson z nieznanych nam względów nałożył niedawno na niego blokady regionalne, a materiał został przeniesiony do kanału Nizzotch Archive. Zaprezentowane niżej demo pochodzi właśnie z niego.