Miasto Rapture z BioShocka znajduje się 415 kilometrów od stolicy Islandii

Pierwsza gra z serii BioShock udziela dość precyzyjnych wskazówek, pozwalających dokładnie określić położenie miasta Rapture na mapie świata. Najważniejszą z nich produkt studia Irrational Games podsuwa nam już w otwierającej zmagania introdukcji, choć akurat w tym momencie karty nie zostają jeszcze w pełni odkryte. Mowa oczywiście o słynnej scenie w samolocie, kiedy podróżujący nim Jack przelotnie rzuca okiem na tajemniczy prezent. Na przyklejonej do pudełka karteczce znajduje się krótki liścik, w niewielkiej części przysłonięty ozdobną wstążką. Deweloperzy schowali jego fragment celowo, gdyż treść wiadomości stanowi jeden z elementów zwrotu fabularnego w omawianej strzelaninie. Miejcie to na uwadze, bo w następnym akapicie pojawią się związane z nim spojlery.

Pod wstążką ukryte są dokładne współrzędne geograficzne miasta Rapture. Na początku gry zostały one zasłonięte, gdyż na tym etapie zmagań użytkownik nie może dowiedzieć się, że Jack doprowadził do katastrofy samolotu celowo, terroryzując załogę znajdującym się w pudełku pistoletem.

Prawda wychodzi na jaw dopiero w późniejszej fazie rozgrywki, kiedy staje się wreszcie jasne, że nasz bohater był przez cały czas sterowany przez Atlasa za pomocą zakodowanej w świadomości frazy Would you kindly… (Czy mógłbyś…) Jeżeli dokładnie przyjrzymy się wspomnianej karteczce w trakcie krótkiej retrospekcji, zauważymy na niej ten właśnie rozkaz.

Gra ujawnia nam pełną treść wiadomości dopiero w późniejszej fazie zmagań.

Wprowadzenie współrzędnych (63° 2′ N, 29° 55′ W) do darmowej aplikacji Google Earth pozwoli nam zobaczyć, gdzie dokładnie znajdowałaby się podwodna metropolia, gdyby faktycznie istniała. W linii prostej jest to zaledwie 415 kilometrów od miasta Reykjavik, czyli stolicy Islandii i zaledwie 3169 kilometrów od centrum Warszawy. Warto zwrócić uwagę, że deweloperzy świadomie umiejscowili Rapture w tym, a nie innym miejscu. To właśnie w okolicy Islandii znajduje się korytarz powietrzny, za pomocą którego wykonuje się rejsy transatlantyckie z Ameryki Północnej do Europy, a właśnie taki samolot porwał Jack i rozbił w pobliżu latarni morskiej. Dbałość o szczegóły godna podziwu.

Położenie Rapture w stosunku do Islandii.