Ubisoft ma studia deweloperskie w dziewiętnastu krajach świata

Pod koniec marca bieżącego roku serwis GRYOnline ujawnił, że Kraków odwiedziło kilku wysoko postawionych pracowników firmy Ubisoft, którzy przybyli do naszego kraju z misją stworzenia studia produkującego gry komputerowe. Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy portalu wynika, że francuski gigant przymierza się do takiej operacji od dobrych kilku lat, ale sprawy nie ułatwia im fakt, że wielu utalentowanych deweloperów pracuje już w dobrze rozpoznawalnych na świecie zespołach, np. w CD Projekt Red i Techlandzie. Nie zmienia to faktu, że ewentualne rozszerzenie działalności Ubisoftu w tej części Europy dobrze wpisywałoby się w dotychczasową politykę całej firmy. Gdyby krakowski oddział faktycznie został utworzony w niedalekiej przyszłości, to Polska automatycznie stałaby się dwudziestym (!) krajem świata, w którym koncern miałby swoje własne, pełnoprawne studio.

W kwestii ekspansji terytorialnej Ubisoft jest jednym z liderów branży elektronicznej rozrywki. Swoje pierwsze zagraniczne studio firma utworzyła już w 1996 roku, tuż po wejściu na giełdę, i od tamtej pory systematycznie inwestuje w rozwój zespołów deweloperskich, nierzadko zlokalizowanych w innych zakątkach globu. Niewielu z Was zdaje sobie z tego sprawę, ale koncern już teraz jest bardzo aktywny w naszej części Europy. Ubisoft posiada duże oddziały w Bułgarii, Serbii, na Ukrainie, a nawet w Rumunii. Studio w Bukareszcie powstało zresztą w 1992 roku, co oznacza, że właśnie obchodzi 27 lat swojego istnienia.

Najbardziej aktywny Ubisoft jest w rodzimej Francji, gdzie zlokalizowanych jest aż pięć różnych zespołów (Annecy, Montpellier, Bordeaux, Paryż i Lyon). Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Kanada (Montreal, Quebec, Halifax i Toronto), choć to właśnie tam powstają największe hity tej firmy, m.in. seria Assassin’s Creed. Trzecią lokatę okupują ex aequo trzy kraje: Stany Zjednoczone (San Francisco, Cary i Atlanta), Niemcy (Moguncja, Berlin i Düsseldorf) oraz Wielka Brytania (Londyn, Leamington i Newcastle). Dwa studia znajdują się w Chinach i Szwecji, a po jednym mają takie państwa, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Bułgaria, Singapur, Finlandia, Rumunia, Filipiny, Serbia, Ukraina i Włochy. Nietrudno policzyć, że łącznie Ubisoft posiada 34 oddziały w dziewiętnastu krajach i wszystkie one w jakiejś części produkują gry.

Ubisoft do perfekcji opanował współpracę pomiędzy poszczególnymi zespołami i dlatego właśnie na liście płac największych tytułów wydawcy znajduje się czasem kilka oddziałów. Nierzadko jest tak, że jeden zespół koncentruje się tylko na konkretnym, oderwanym od całości module gry. Świetnym przykładem jest tutaj studio Ubisoft Singapore, które przez kilka lat pracowało nad bitwami morskimi do trzeciej odsłony serii Assassin’s Creed. Doświadczenia wówczas nabyte sprawiły, że singapurski oddział jest dziś głównym producentem gry Skull & Bones.