W Days Gone można stanąć w połowie drogi między biegunem i równikiem

Podczas zwiedzania południowej części mapy w grze Days Gone, koniecznie zwróćcie uwagę na nietypowy znak drogowy, który stoi przy głównej drodze, kilkaset metrów na północ od obozu Żelaznego Mike’a w kurorcie Lost Lake. Wspomniany znak informuje nas, że w tym właśnie miejscu przebiega 45. równoleżnik. Punkt ten jest ciekawy z geograficznego punktu widzenia, bo teoretycznie wyznacza on dokładnie połowę odległości pomiędzy równikiem i biegunem północnym.

Akcja gry Days Gone rozgrywa się w Oregonie, a jest to jeden z dziesięciu stanów w USA, przez które 45. równoleżnik przebiega. Tak naprawdę tylko piętnaście krajów na świecie może pochwalić się jego obecnością, przy czym aż siedem z nich leży w Europie: Ukraina, Francja, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Rumunia i Włochy.

Państwa leżące na 45. równoleżniku chętnie podkreślają, że znajdują się w tak „korzystnym” położeniu, bo jest to swoista atrakcja turystyczna. Amerykanie bardzo często informują o tym fakcie obywateli właśnie za pomocą znaków drogowych, które stawiane są przy drogach międzystanowych. W samym Oregonie jest ich sporo, więc nic dziwnego, że widzimy je również w Days Gone. Deweloperzy musieli sobie doskonale zdawać sprawę z ich istnienia, bo mają oni swoją siedzibę w Bend – mieście położonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na południe od 45. równoleżnika. W tym obszarze rozgrywa się również akcja ich gry.

Prawdziwy znak informujący o 45. równoleżniku – US Highway 26 w Oregonie.

Na koniec dodamy jeszcze, że 45. równoleżnik tylko teoretycznie wytycza połowę drogi pomiędzy biegunem północnym i równikiem. Tak naprawdę punkt ten znajduje się 16 kilometrów na północ od równoleżnika, bo Ziemia nie jest idealnie okrągła.