Twórca gry Spider-Man ujawnił detal, którego dotąd nikt nie zauważył

Elan Ruskin jest amerykańskim programistą, który od czerwca 2013 roku pracuje w studiu Insomniac Games. Wczoraj ów jegomość zdradził za pośrednictwem Twittera, że w wyprodukowanej przez tę firmę grze Spider-Man znajduje się drobny detal, którego dotąd nikomu nie udało się odnotować. Jest on związany z obecnością ortodoksyjnych Żydów na ulicach Nowego Jorku, czyli miasta, w którym toczy się akcja najnowszej adaptacji przygód komiksowego bohatera.

Wśród mieszkańców Nowego Jorku, którzy spacerują po chodnikach w Spider-Manie, znajdują się nie tylko przedstawiciele różnych ras, ale również wyznań. Najłatwiej rozpoznać wśród nich muzułmańskie kobiety, bo noszą hidżab, a także ortodoksyjnych Żydów, odzianych w czarne garnitury, chałaty oraz obowiązkowe nakrycia głowy (kapelusze lub jarmułki). Elan Ruskin twierdzi, że istnieje tylko jeden dzień, w których tak ubranych mężczyzn na ulicach nie zobaczymy i jest to sobota. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. W tym czasie Żydzi obchodzą szabat i odpoczywają, a skoro do pracy nie chodzą, to nie ma powodu, żeby musieli pojawiać się na mieście.

Szabat w kalendarzu żydowskim jest ostatnim dniem tygodnia i jednocześnie najważniejszym świętem w judaizmie, bo wynika wprost z Dekalogu (trzecie przykazanie „Pamiętaj abyś dzień święty święcił” odnosi się właśnie do szabatu). Do IV wieku szabat był także respektowany przez chrześcijan, ale potem tę tradycję porzucono, w zamian ustanawiając dzień święty w niedzielę (na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa) i tym samym dostosowując się do treści dziesięciu przykazań. Warto też nadmienić, że polskie słowo „sobota” pochodzi właśnie od „szabatu”.

Ruskin podzielił się tą wiadomością, bo jak sam twierdzi, nie zauważył, aby ktokolwiek zwrócił na ten drobny detal uwagę. Trzeba uczciwie przyznać, że byłoby to bardzo trudne, ale przynajmniej teraz można przeprowadzić samodzielne testy. Zainteresowani powinni uporać się z tym szybko, bo gra uzależnia obecność easter egga od ustawień daty w konsoli PlayStation 4. Innymi słowy, jeżeli dziś akurat jest sobota, to Żydów nie zobaczycie. Pamiętajcie, że datą można manipulować ręcznie w urządzeniu.