Zobacz mapę z GTA V, porównującą prawdziwe lokacje z tymi wirtualnymi

Nie jest żadną tajemnicą, że twórcy gry Grand Theft Auto V stworzyli swój świat na bazie istniejących w rzeczywistości miejscówek, ale dopiero bezpośrednie porównanie wirtualnych lokacji z ich prawdziwymi odpowiednikami pokazuje, w jak dużym stopniu deweloperzy ze studia Rockstar North byli wierni temu, co możemy zobaczyć na własne oczy. W sieci znajdziemy wiele stron internetowych i artykułów, które koncentrują się na tym temacie, ale tylko jedna z nich pretenduje do miana kompletnej. To Grand Theft Data, stworzona w 2013 roku przez Kima Fowleya Juniora.

Fowley zainspirował się wątkiem na forum GTAForums, którego użytkownicy od 2011 roku identyfikowali budynki widoczne na materiałach promocyjnych z GTA V. Po premierze gry we wrześniu 2013 roku można było te informacje przekuć na coś bardziej konkretnego. Fan opracował interaktywną mapę całego hrabstwa Blaine, a potem zamieścił na niej 2296 budynków i obiektów, ilustrując je obrazkami złapanymi bezpośrednio w „piątce”. Aż 51% z nich doczekało się aktualizacji w postaci prawdziwych zdjęć, które pozwalają sprawdzić stopień odwzorowania rzeczywistych miejscówek. Efekt końcowy robi nie lada wrażenie, bo nierzadko fotografie zrobione są pod tym samym kątem, co w grze, a to ułatwia porównanie.

Co istotne, autor strony nie ograniczył się wyłącznie do miasta Los Angeles, czyli wirtualnego Los Santos. Choć przeważająca część ilustracji dotyczy tej aglomeracji, znajdziemy tu materiały porównawcze z niemal wszystkich zakątków hrabstwa, od Paleto Bay do Sandy Shores.

Projekt od dłuższego czasu nie jest aktualizowany, więc istnieje mała szansa, że autorowi uda się skompletować wszystkie zdjęcia rzeczywistych miejscówek. Nie ma jednak co narzekać. To, co jest, w zupełności wystarcza aby spędzić na stronie dobre kilkadziesiąt minut, więc jeśli nie zetknęliście się ze wspomnianą stroną do tej pory, to gorąco zachęcamy Was do nadrobienia zaległości. Warto.