God of War 2 w produkcji – twórcy ukryli wiadomość dla fanów Kratosa

Wczoraj twórcy gry God of War udostępnili w sieci krótki film, w którym podziękowali fanom z całego świata za ciepłe przyjęcie najnowszej odsłony przygód spartańskiego rzeźnika. Oprócz tego użytkownicy PlayStation 4 otrzymali nowy, dynamiczny motyw, wyświetlający w tle interfejsu konsoli łódź z dwoma bohaterami ubiegłorocznego hitu – Kratosa i jego syna, Atreusa. Właśnie z tym darmowym motywem związana jest mała niespodzianka od deweloperów (dzięki Maciek za cynk!), która praktycznie rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące powstania ewentualnej kontynuacji. Ta nie tylko ujrzy światło dzienne, ale podejmie też temat Ragnaroku, czyli mitycznej bitwy pomiędzy bogami, która doprowadzi do końca świata.

POCZĄTEK SPOILERÓW

Zanim jednak przejdziemy do sedna, musimy przypomnieć sobie, jak skończyła się pierwsza wspólna podróż małomównego ojca i niepokornego Atreusa. Obaj panowie dotarli po wielu trudach na szczyt najwyższej góry w Jotunheimie (świecie olbrzymów) i zgodnie z życzeniem partnerki Kratosa, rozsypali na wietrze jej prochy. Tam też wyszło na jaw, że chłopiec to de facto Loki, czyli nordycki bóg ognia i oszustwa. Autorzy zręcznie wykorzystali ten fakt już wcześniej, choć specjalnie nie kwapili się, by poinformować o tym fakcie gracza. To właśnie Atreus przyczynił się do utraty mocy Baldura, a co za tym idzie, jego śmierci. Podczas finałowej walki, główny antagonista w grze God of War nadział się przypadkiem na grot strzały wykonanej z jemioły (jedynej rośliny zdolnej zaszkodzić Baldurowi), który spinał kołczan chłopca. Wydarzenie to ma w mitologii skandynawskiej ogromne znaczenie, bo śmierć tego boga poprzedziła wspomniany wyżej Ragnarok.

Deweloperzy dali też pośrednio fanom serii do zrozumienia, że historia może być w przyszłości kontynuowana. Kiedy Atreus i Kratos powrócili do swojego domu (co zostało graczowi lekko zasugerowane po rozrzuceniu prochów w epilogu), przed ich chatą pojawił się sam Thor. Nietrudno było się domyślić, że to właśnie bóg burzy i piorunów odegra kluczową rolę w potencjalnym sequelu lub dodatku fabularnym. Problem polegał na tym, że jak dotąd, nikt oficjalnie nie ogłosił, że ten pierwszy lub drugi w ogóle powstanie.

KONIEC SPOILERÓW

Bogatsi o ten komplet niezbędnych informacji, możemy skupić się na motywie do konsoli, który wczoraj – za darmo – został udostępniony posiadaczom konsoli PlayStation 4. Jeśli uważnie przyjrzymy się łodzi, w której siedzi Kratos i Atreus, z łatwością dostrzeżemy wyryte na kadłubie runy, układający się w krótkie hasło. Deweloperzy skorzystali tutaj z metody transliteracji i po prostu zamienili litery anglojęzycznych słów na przypadające im symbole w futharku, czyli alfabecie runicznym. Napis ten głosi, że „Nadchodzi Ragnarok” (ang. „Ragnarok is coming”).

Ragnarok is coming!

Wniosek jest banalnie prosty. Twórcy serii God of War ze studia w Santa Monica nie tylko zasugerowali tym napisem, że nowa gra znajduje się już w produkcji, ale że jej głównym motywem będzie właśnie wielkie starcie pomiędzy bogami. Nadchodzą zatem ciężkie czasy dla obu bohaterów. Atreus – wiadomo to z mitologii skandynawskiej – odegra w tych wydarzeniach kluczową rolę. Jaki będzie natomiast udział Kratosa? O tym przekonamy się dopiero wtedy, kiedy gra trafi do sklepów. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać.