Czy na słynnym obrazku z Fallouta Vault Boy mierzy kciukiem grzyb atomowy?

Znacie ten obrazek. Szeroki uśmiech na twarzy, przymknięte lewo oko i wyprostowana prawa ręka z kciukiem wyciągniętym w górę – sympatyczny Vault Boy zdaje się nam mówić, że wszystko jest „OK”. Niektórzy jednak interpretują znaczenie tej ilustracji w zupełnie inny sposób. Część fanów Fallouta jest głęboko przekonana, że maskotka serii, którą rozpoznaje niemal każdy miłośnik elektronicznej rozrywki, w rzeczywistości sprawdza tym gestem wysokość chmury powstałej w wyniku detonacji bomby jądrowej. Po co miałby to robić? Żeby ocenić swoje szanse na przeżycie. Brzmi absurdalnie? A jakże…

Trudno powiedzieć, kto jest autorem tej teorii, bo w internecie nie sposób się do niego dokopać. Bez problemu można jednak odnaleźć znaczenie widocznego na obrazku gestu, bo wszyscy, którzy w nie wierzą, kopiują od siebie tę samą definicję. Ich zdaniem Vault Boy porównuje wysokość swojego kciuka z grzybem atomowym, co ma mu dać odpowiedź na pytanie dotyczące ewentualnego zagrożenia. Jeśli jego palec jest wyższy, to znaczy, że nie ma specjalnych powodów do obaw. Jeżeli natomiast kciuk jest niższy, nasz bohater znajduje się w strefie rażenia bomby jądrowej i powinien czym prędzej znaleźć schronienie.

Metoda kciuka została podobno sformułowana w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy amerykańskie agencje rządowe zaczęły intensywnie szkolić swoich obywateli na wypadek ewentualnej wojny atomowej ze Związkiem Radzieckim. Zapis dotyczący oceny wysokości chmury za pomocą palca miał nawet zostać zapisany w stworzonej wówczas dokumentacji, ale w sieci próżno natrafić na ślad takiej instrukcji. Nie mówi się o tym też w żadnym widzianym przez nas filmie propagandowym, których w tamtych czasach powstało całkiem sporo. Choć nie jesteśmy w stanie ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że jest to nieprawda, istnieją poważne przesłanki by sądzić, że cała teoria jest zwykłą internetową ściemą wymyśloną przez jakiegoś dowcipnisia, która zaskakująco łatwo trafiła na podatny grunt i szybko rozprzestrzeniła się wśród fanów Fallouta. Przypuszczenie to potwierdza też brak jakiejkolwiek reakcji ze strony autorów kultowej serii gier RPG, którzy nigdy nie odnieśli się do opisanej zasady, nawet w formie żartu.

Obrazek Vault Boya z wyciągniętym kciukiem i przymkniętym okiem pojawia się już w instrukcji do pierwszej gry z serii Fallout. Ilustracja nawiązuje do filmu instruktażowego z lat pięćdziesiątych, w którym animowany żółw Bert uczył amerykańskie dzieci prawidłowych reakcji na wypadek wybuchu bomby jądrowej. Zdaniem jego autorów, po zobaczeniu nagłego błysku ludzie powinni położyć się na ziemi i zasłonić głowę.

Jeżeli uwierzycie w zaprezentowaną wyżej teorię, mamy dla Was inną, znacznie lepszą radę. Nawet jeśli jakimś cudem uda Wam się zobaczyć na horyzoncie atomowy grzyb czego oczywiście nikomu nie życzymy, to czym prędzej bierzcie nogi za pas i szukajcie schronienia, bo w tym momencie jeszcze żyjecie, ale za chwilę to już nie będzie takie pewne.