Dijkstra z uniwersum Wiedźmina ma sporo wspólnego z rywalem Jamesa Bonda

Masa graczy na całym świecie zapoznała się z uniwersum wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego dopiero po premierze trzeciego Wiedźmina, a warto pamiętać, że część postaci stworzonych przez pisarza otrzymała swoje drugie życie dopiero w grach firmy CD Projekt Red. I choć deweloperzy zadbali o masę nawiązań i easter eggów w swojej produkcji, zdarzają się też pewne przypadkowe podobieństwa – sama osoba jak i historia Sigismunda Dijkstry przypomina bowiem życiorys Walentina Żukowskiego z serii filmów o przygodach Jamesa Bonda.

Na początku stwórzmy drobny portret wspomnianej postaci. Sigismund Dijkstra z Tretogoru to były szef redańskiego wywiadu pod rządami króla Vizimira. Po śmierci władcy, szpieg stał się przewodniczącym rady regencyjnej sprawującej faktyczne rządy w państwie, gdyż syn zasztyletowanego króla, Radowid, był jeszcze zbyt młody, by władać samodzielnie. Geralt po raz pierwszy osobiście spotkał Dijkstrę na wyspie Thanedd, na której odbywał się bal przed zjazdem Kapituły Czarodziejów. To właśnie podczas tego balu doszło do masowych zatrzymań magików oskarżonych o współpracę z Nilfgaardem – tej samej nocy wybuchła zresztą druga wojna z imperium pod rządami Emhyra var Emreis.

Dijkstra, niepewny powodów obecności Geralta na Thanedd, chciał go w jednym kawałku wyprowadzić z wyspy. Gdy jednak wiedźmin dowiedział się o planach stronnictw wobec Ciri, musiał wyrwać się swoim „wybawcom” – łamiąc przy tym nogę szefowi redańskiego wywiadu. Od tego momentu szpieg wiecznie już kulał i męczyły go związane z tym bolączki, gdyż noga nigdy całkiem się nie wygoiła. I tutaj właśnie na scenę wchodzi grany przez Robbiego Coltrane’a Walentin Żukowski w Bondach.

Walentin Żukowski w filmie GoldenEye.

Były agent KGB miał nieszczęście spotkać na swojej drodze najskuteczniejszego agenta w służbie Jej Królewskiego Mości, co skończyło się postrzeleniem w nogę przez Jamesa Bonda. Od tego momentu Żukowski, którego widzieliśmy w filmach GoldenEye i Świat to za mało, kulał na prawą nogę. Do tego należy dodać, że sam ex-mafioso był człowieka słusznej postury (grany był przecież przez aktora, którego dziś kojarzymy przede wszystkim z roli Hagrida w filmach z serii Harry Potter), podobnie jak Dijkstra. W świecie wykreowanym przez Sapkowskiego wielokrotnie podkreślano, że szpieg był sporych rozmiarów i na tajnego agenta zdecydowanie nie wyglądał.

To wszystko byłoby bardzo zgrabnym easter eggiem, gdyby nie fakt, że Andrzej Sapkowski nie mógł się inspirować GoldenEye przy tworzeniu swojej postaci – film miał premierę w 1995 roku, czyli już po wydaniu Krwi Elfów, w której Dijkstra pojawił się po raz pierwszy. Czas pogardy zawierający opis wydarzeń na Thanedd, ukazał się również w 1995 roku. Pokierować tym nawiązaniem mogli jedynie deweloperzy z CD Projekt Red i tak się faktycznie stało. Scenarzyści Dzikiego Gonu, świadomie lub nie, nadali Dijkstrze rolę gangstera, który pomaga protagoniście, pomimo wcześniejszych animozji… zupełnie jak w przypadku Żukowskiego i Bonda. Jamesa Bonda.