Studio Mojang po cichu usunęło wzmianki o Notchu na ekranie startowym Minecrafta

Jeżeli odpaliłeś kiedyś Minecrafta, to z pewnością kojarzysz jego ekran startowy, na którym oprócz logotypu gry i przycisków niezbędnych do rozpoczęcia zmagań, pojawiają się też różne, żółte napisy. Tych ostatnich jest w bazie ponad 380, a program wybiera losowo jeden z nich przy każdorazowym uruchomieniu tytułu. Tradycję umieszczania krótkich komunikatów zapoczątkował lata temu Markus „Notch” Persson i nie została ona przerwana nawet wtedy, kiedy studio Mojang kupił koncern Microsoft. Szwedzcy deweloperzy dokonali jednak ostatnio pewnej korekty wspomnianych napisów, trwale usuwając trzy z nich. Nie byłoby w tym pewnie niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że wszystkie dotyczą Notcha, który Minecrafta wymyślił i stworzył.

Z gry wycięto hasła „Made by Notch!” (pol. „Stworzone przez Notcha”), „The Work of Notch!” (pol. „Dzieło Notcha!”) oraz „110813”. O ile pierwsze dwa są dość jasne, tak trzeciemu należy się słowo wyjaśnienia. Sześciocyfrowa liczba również związana jest z Markusem Perssonem, bo de facto jest to data, w którym szwedzki deweloper wziął ślub z Elin Zetterstran. Dla Notcha była to ze zrozumiałych względów istotna rzecz (do czasu, bo małżeństwo trwało rok i dwa dni), dlatego ją upamiętnił. Teraz w Minecrafcie już jej nie ma, podobnie jak dwóch pozostałych napisów, które jasno podkreślają, że to Persson stworzył ten produkt.

Decyzja deweloperów może wydawać się na pierwszy rzut oka zaskakująca i dziwna. Czy pracownicy studia Mojang chcieli ukryć fakt, że to właśnie Notch wymyślił Minecrafta, a potem przypisać sobie jego zasługi? Dlaczego zrobiono to dopiero teraz, a nie w 2014 roku, kiedy koncern Microsoft za ogromną sumę przejął wszelkie prawa do gry? Oficjalnych odpowiedzi na te pytania nie znamy, ale możemy się ich domyślać. Prawdopodobnie twórcy Minecrafta chcą się odciąć od swojego emerytowanego kolegi, bo Markus Persson staje się ostatnio coraz bardziej ekscentryczny.

To nie pierwszy raz, kiedy firma Mojang usunęła wzmianki o Notchu z ekranu startowego Minecrafta. Przez lata w grze obecny był easter egg, który objawiał się tym, że w dniu urodzin dewelopera (1 czerwca), w menu głównym pojawiał się napis „Happy Birthday Notch!”. Deweloperzy wycięli go 22 maja 2015 roku w patchu 1.8.5., a więc już po odejściu Szweda z projektu.

Notch chętnie publikuje swoje przemyślenia na Twitterze, nie kryjąc przy tym swoich przekonań światopoglądowych, a te z kolei nie zawsze są poprawnie polityczne. Ponad tydzień temu Szwed wywołał potężną gównoburzę, gdy oświadczył, że jedyni dobrzy komuniści to tacy ludzie, którzy w tym samym momencie otrzymują cios z pięści. Jego wypowiedź mocno zbulwersowała środowiska lewicowe, a jedna z użytkowniczek Twittera, niejaka Sasha, odpowiedziała mu w następujący sposób: „Ssij moją kobiecą pałę faszystowska cipo”. Notch nie zwlekał długo z reakcją i odparł: „Wolę być faszystowską cipą, niż kobiecą pałą, więc z ochotą”. Tym komentarzem Szwed dolał oliwy do ognia i wywołał lawinę komentarzy, w których był zarówno wielbiony przez jednych, jak i gnojony przez drugich.

Chodzi o żółte, ukośne napisy, które przykrywają logotyp gry.

Patch 19w13a do Minecrafta ukazał się niedługo po tej uroczej wymianie zdań i wszystko wskazuje na to, że twórcy gry – być może na polecenie swoich przełożonych – postanowili się odciąć od kontrowersyjnego miliardera. Taką decyzję łatwo zrozumieć, bo Notch pojechał po bandzie nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz, a przecież Minecraft to produkt skierowany głównie do dzieci. Ewentualne kontrowersje związane z zachowaniem jego faktycznego twórcy nikomu do szczęścia potrzebne nie są.