Ktoś odwiedził wszystkie systemy gwiezdne w EVE Online – zajęło mu to ponad 9 lat

EVE Online to wdzięczny temat dla takiego serwisu jak nasz – choć gry MMO omijamy szerokim łukiem, bo nie mamy czasu na tak intensywne granie, to jednak uwielbiamy czytać o spektakularnych bitwach, przewrotach politycznych w zrzeszonej w gildiach społeczności i wszystkich nietypowych zdarzeniach, które zawdzięczamy fanom tej wydanej w 2003 roku produkcji. Dziś możemy znów pochylić się nad dziełem islandzkiego studia CCP Games, bo jeden z jego zagorzałych miłośników zakończył właśnie trwającą blisko dziesięć lat podróż przez wirtualne systemy kosmiczne. No dobra, nie tak „właśnie”, bo zdarzyło się to 9 marca, ale szerszy rozgłos nasz bohater uzyskał dopiero teraz, kiedy nad jego wyczynem pochylił się popularny serwis Kotaku.

Wspomniany gracz stworzył w grudniu 2009 roku alternatywną postać – Katię Sae – i w wolnym czasie rozpoczął eksplorację kosmosu, bo chciał zobaczyć poprawki graficzne, które zostały wprowadzone wraz z premierą dodatku Dominion. Początkowy plan przerodził się wkrótce w większą inicjatywę, której celem stały się odwiedziny 7805 systemów gwiezdnych rozsianych po całym kosmosie. Fan nie chciał iść przy tym na łatwiznę i nie zadowalał się wyłącznie skokiem do punktu docelowego. Po przybyciu do systemu odwiedzał planety, znajdujące się na nich monumenty, a przy okazji opisywał wrażenia z pobytu na swoim blogu. W rezultacie powstała bardzo szeroka dokumentacja, składająca się – bagatela – z ponad pięćdziesięciu tysięcy screenshotów.

Tytaniczne wyzwanie musiało jednak pochłonąć monstrualną ilość czasu. Przygoda rozpoczęła się 1 grudnia 2009 roku, a skończyła się 9 marca 2019 roku. Oznacza to, że wyprawa trwała dokładnie 3386 dni – 9 lat, 3 miesiące i 9 dni. Wynik ten dałoby się pewnie mocno podkręcić, bo Katia Sae miała dwuletnią przerwę w podróży, ale kiedy wróciła do eksploracji kosmosu, zabawa rozkręciła się na całego. Dość powiedzieć, że w roku 2011 odwiedziła 641 systemów, ale trzy lata później już 2180. Co istotne, zrobiła to, ani razu nie tracąc swojego macierzystego statku. Biorąc pod uwagę wzmożoną aktywność piratów w EVE Online, jest to prawdziwy cud.

Katia Sae

Serwis Kotaku doniósł, że spektakularny wyczyn został doceniony przez deweloperów. Przede wszystkim studio CCP Games zaprosiło Katię do zamkniętego systemu Polaris, który nie jest dostępny dla zwykłych śmiertelników. Mówiąc krótko – Sae jest pierwszą postacią spoza zespołu pracującego nad EVE Online, która kiedykolwiek odwiedziła ten świat. Autorzy zamierzają też wznieść pomnik na część eksploratorki i ustawią go w systemie Saisio, gdzie gwiezdna podróżniczka rozpoczęła swoją przygodę. Monument bazujący na avatarze gracza będzie istniał do momentu, w którym zostaną wyłączone serwery. Biorąc pod uwagę dobrą kondycję islandzkiego dzieła, szybko to nie nastąpi.