The Division 2 śmieje się z płaskoziemców i nawiązuje do Świata Dysku

Gra Tom Clancy’s The Division 2 od Ubisoftu – pomimo fantastycznej wizji upadku Stanów Zjednoczonych po ataku terrorystycznym – jest produkcją mocno osadzoną w rzeczywistości, więc w wielu aspektach odnosi się również do bieżących wydarzeń i trendów. Deweloperzy ze studia Massive Entertainment doskonale wiedzą o czym mówi się w internecie, więc w swojej grze ukryli drobny easter egg, który odnosi się zarówno do płaskoziemców jak i Świata Dysku Terry’ego Pratchetta. Jakby tego było mało, wszystko to ma miejsce w głównej siedzibie amerykańskiej agencji kosmicznej.

No dobra, po prawdzie easter egg nie jest aż taki drobny, bo wymaga kilku konkretnych działań. Rzecz dzieje się w lokacji Space Administration HQ podczas wykonywania jednej z głównych misji fabularnych, w której naszym zadaniem jest odpowiednie ustawienie anten satelitarnych. W trakcie zwiedzania budynku natrafimy na drukarki i szybko okaże się, że kilka z nich, o dziwo, działa! Na trzecim piętrze możemy wejść w interakcję z jednym urządzeniem, dzięki czemu naszym oczom ukaże się plakat z osobą podpisaną jako „Płaskoziemca”. Warto od razu zwrócić uwagę na numerki zapisane pod portretem i zachować je na później.

Płaskoziemca na wydruku. Szwedzi chyba ich nie lubią.

Na czwartym piętrze natrafimy na kolejną drukarkę, która wypluje z siebie kartkę, ale tym razem będzie to plakat pokazujący nasz Układ Słoneczny, choć z jedną drobną zmianą – Ziemia na nim jest całkowicie płaska. Jak widać, deweloperzy ze Szwecji nie bali się włożyć kija w mrowisko i szyderczo zaśmiać się z bzdurnej teorii, tym bardziej, że umieścili takie plakaty w budynku agencji kosmicznej! To jednak nie koniec, bo polowanie na easter egga wciąż trwa. Zanim przejdziecie dalej, upewnijcie się, że poszukacie wszystkich komputerów w okolicy i natraficie na ten jeden, z którym można wejść w interakcję – umożliwi on otwarcie drzwi na dalszym etapie (w moim przypadku był to jeden z włączonych komputerów na trzecim piętrze, w miejscu położonym blisko schodów prowadzących do góry).

Kiedy uda nam się przebić przez kolejny etap misji i ustawimy odpowiednio anteny satelitarne, gra poprowadzi nas przez szyb windy w dół, gdzie normalnie musimy ruszyć w prawo. Warto jednak spojrzeć na drzwi znajdujące się po lewej stronie, które zostały opisane jako „Laboratorium”. Jeśli do tej pory wykonaliście poprawnie poprzednie kroki, będziecie mogli wejść ze wspomnianymi drzwiami w interakcję i Waszym oczom ukaże się pomieszczenie z czterema komputerami.

Pamiętacie numerek na wydrukowanym plakacie z Płaskoziemcą? To on wskaże Wam rozwiązanie jak aktywować kolejne komputery w tym pomieszczeniu, dzięki czemu otworzą się kolejne drzwi. Tam ujrzycie A’Tuina, czyli wielkiego żółwia, na którego grzbiecie stoją cztery słonie podtrzymujące dysk, w tym wypadku będący logotypem agencji kosmicznej. Możecie tego nie wiedzieć, ale w uniwersum stworzonym przez Terry’ego Pratchetta na barkach tych właśnie zwierząt osadzony jest Świat Dysku. Mamy tu więc bezpośrednie nawiązanie do największego dzieła brytyjskiego pisarza.

Bezpośrednie nawiązanie do Świata Dysku.

Płaskoziemcy zaliczeni, Świat Dysku też… czyli można kończyć. No chyba, że byliście bardzo spostrzegawczy i w trakcie misji znaleźliście zupełnie OBCO wyglądającego przybysza na czwartym piętrze. Stworka bardzo łatwo przegapić, dlatego prezentujemy jego podobiznę na zamieszczonym niżej zdjęciu.

Obcy ukrył się za monitorem.