Tylko 66 gier ma na Metacritic ocenę niższą niż 30% – cztery gry stworzono w Polsce

Przez blisko dwadzieścia lat swojego istnienia serwis Metacritic skatalogował ponad piętnaście tysięcy gier komputerowych na wszystkie popularne w tym okresie urządzenia. W rzeczywistości tytułów jest znacznie mniej, bo podana wyżej liczba uwzględnia również produkcje multiplatformowe, które mają co najmniej kilka osobnych rekordów w bazie danych. Nie zmienia to oczywiście faktu, że Metacritic dla branży elektronicznej rozrywki jest witryną bardzo istotną. To tutaj udajemy się w pierwszej kolejności, żeby sprawdzić średnią ocenę debiutującego na rynku hitu, zdarza się również, że wydawcy uzależniają premie finansowe dla deweloperów w zależności od tego, czy ich dzieło osiągnie wyznaczoną przez nich notę. Tak było m.in. w przypadku twórców gry Fallout: New Vegas z Obsidian Entertainmentktórym zabrakło jednego punktu, by zdobyć upragniony bonus.

Pobieżny przegląd pełnej listy gier w serwisie prowadzi do zaskakującego wniosku – większość z nich to typowe przeciętniaki lub tytuły przynajmniej przyzwoite. Zaledwie 66 produkcji uzyskało ocenę niższą niż trzydzieści punktów procentowych, co może sugerować, że deweloperzy z zasady nie tworzą gniotów, które są potem równane z ziemią przez recenzentów.


Niestety, nie jest to prawda. Metacritic akceptuje oceny przyznawane wyłącznie przez zaufane magazyny papierowe i serwisy internetowe, czyli z reguły największe media, a one z kolei niechętnie poświęcają miejsce na swoich łamach grom trzeciej kategorii. W bazie nie znajdziemy np. ogromnej liczby kiepskich tytułów ze Steama, które od dawna stanowią na tej platformie poważny problem. Pismacy koncentrują się przede wszystkim na najbardziej nośnych tytułach, co jest poniekąd zrozumiałe. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba najniżej ocenionych tytułów jest zatrważająco mała.

Raven’s Cry, czyli polska odpowiedź na drugiego Risena. Gra była tak słaba, że autorzy wycofali ją ze sprzedaży i wydali pod innym tytułem: Vendetta: Curse of Raven’s Cry.

Co ciekawe, wśród najniżej ocenionych produktów znajdują się cztery tytuły zaprojektowane w Polsce:

  • Basement Crawl (Bloober Team) – 27%
  • Duke Nukem: Critial Mass (Frontline Studios) – 29%
  • Rambo: The Video Game (Teyon) – 28% (Xbox 360) i 23% (PlayStation 3)
  • Raven’s Cry (Reality Pump Studios) – 27%

Najgorszy wynik na Metacritic „osiągnęła” gra Family Party: 30 Great Games Obstacle Arcade na WiiU, która ma zaledwie 11 punktów na 100 możliwych. Gratulujemy.