The Division 2 zawiera dwa nawiązania do polskiego bohatera narodowego

Podczas wizyty w Waszyngtonie, którą składamy w grze Tom Clancy’s The Division 2, warto poświęcić kilka chwil, żeby zobaczyć dwa drobne, polskie akcenty, związane z postacią Tadeusza Kościuszki. Oba odniesienia do naszego rodaka są dostępne już w początkowej fazie rozgrywki, po ukończeniu prologu i zaliczeniu dwóch pierwszych misji wchodzących w skład głównego wątku fabularnego.

Tadeusz Kościuszko w Polsce znany jest głównie za sprawą powstania przeciwko Prusom i Rosji, które wybuchło 12 marca 1794 roku. Szalona próba przeciwstawienia się okupującym polskie ziemie zaborcom jest bardzo ważnym wydarzeniem w historii naszego kraju – od nazwiska jego inicjatora, zwanego insurekcją kościuszkowską. Choć samo powstanie zakończyło się klęską, a jego skutkiem był trzeci, całkowity rozbiór Polski, dzięki swoim czynom Kościuszko stał się bohaterem narodowym. Jego ciało spoczywa w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a serce na Zamku Królewskim w Warszawie.


Pisząc o dokonaniach Kościuszki nie możemy oczywiście pominąć innego ważnego epizodu z jego życia. Nasz rodak był świetnie wyszkolonym inżynierem wojskowym, a jego talent do fortyfikowania terenu został doceniony przez Amerykanów podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kościuszko przebywał za oceanem od 1777 do 1784 roku i grał pierwsze skrzypce w tworzeniu umocnień chroniących miasto Filadelfia, a także w budowie fortu West Point, gdzie dziś mieści się najstarsza i najbardziej znana akademia wojskowa w USA.

Pomnik Kościuszki, podobnie jak inne posągi w grze, jest zasłonięty. Pamiętajmy, że Waszyngton to pole bitwy – widocznie ktoś nie chce, żeby został uszkodzony.

Zasługi Kościuszki zostały wielokrotnie docenione przez Amerykanów. Dość powiedzieć, że nasz rodak jest bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych, który ma wyspę nazwaną jego imieniem na Alasce, hrabstwo w stanie Indiana, dwa mosty w Nowym Jorku, dużą liczbę ulic i kilka pomników. Jeden z tych ostatnich stoi w Waszyngtonie, w bezpośrednim sąsiedztwie Białego Domu. Z racji tego, że główna baza wypadowa w grze The Division 2 znajduje się właśnie w zniszczonej rezydencji prezydenta USA, wystarczy kilka minut, aby dotrzeć na miejsce i przekonać się, że posąg stoi dokładnie w tym samym miejscu, w którym wzniesiono go w 1910 roku. Niestety, na tym dobre wiadomości się kończą, bo prawie wszystkie pomniki w produkcie Ubisoftu są zasłonięte grubą płachtą i obwiązane sznurem. Kształtu jednak nie da się oszukać, więc mamy stuprocentową pewność, że obiekt zlokalizowany w wirtualnym parku Lafayette jest wiernym odpowiednikiem statuy, którą możemy zobaczyć w rzeczywistości.

Drugi polski akcent również związany jest ze wspomnianym rodakiem. Zdjęcie Tadeusza Kościuszki i poświęcony mu rozdział w przewodniku możemy zobaczyć na jednej z tablic w kryjówce Teatr, położonej na wschód od Białego Domu. Tutaj należy skorzystać z wbudowanego w grę trybu fotograficznego, bo nasz bohater nie jest w stanie podejść do obiektu tak blisko, byśmy mogli zobaczyć go za pomocą standardowej kamery, zawieszonej nad kierowaną przez nas postacią.

Oba akcenty zaprezentowaliśmy na znajdującym się wyżej filmie, więc jeśli nie zamierzacie grać w The Division 2 lub tracić czasu na zwiedzanie, polecamy ten materiał Waszej uwadze.