Pospolite ruszenie pomogło – Metro Exodus świetnie sprzedało się na Steamie

Kiedy firma Deep Silver ogłosiła pod koniec stycznia bieżącego roku, że pecetowa wersja gry Metro Exodus będzie produktem ekskluzywnym dla sklepu Epic Games Store, w sieci zawrzało. Posiadacze blaszaków poczuli się oszukani decyzją wydawcy, podobnie zresztą jak właściciele platformy Steam, z której strzelanina miała niebawem zniknąć. Mając świadomość, że nowe Metro będzie dostępne na platformie firmy Valve jeszcze przez kilkanaście godzin, część fanów postanowiła jak najszybciej zakupić nowe Metro właśnie tam, unikając tym samym kontaktu z konkurencyjnym sklepem twórców Fortnite’a. Akcja okazała się tak skuteczna, że gra już po kilkunastu minutach wysunęła się na czoło rankingu steamowych bestsellerów.

Od tych pamiętnych dni upłynęło już sporo czasu i dziś możemy sprawdzić, ile faktycznie kopii Metro Exodus zostało zakupionych na Steamie w całym okresie przedsprzedaży (od 16 sierpnia 2018 do 29 stycznia 2019 roku). Serwis SteamSpy, który monitoruje sprzedaż gier na tej platformie, informuje, że w sumie do rąk użytkowników trafiło 405 tysięcy egzemplarzy strzelaniny. Można śmiało założyć, że dużą część nabyto właśnie w ostatnim dniu, kiedy trzecie Metro miało zniknąć lada chwila z oferty sklepu firmy Valve.


Choć z oczywistych względów nigdy nie będziemy w stanie tego sprawdzić, to jesteśmy przekonani, że bez nieoczekiwanego exodusu nowego Metra ze Steama, sprzedaż gry na tej platformie nie byłaby w takim samym okresie równie dobra. Gracze mocno się zmobilizowali, żeby kupić produkt właśnie tam i to zapewne zdecydowało, że na dwa tygodnie przed jego premierą, posiadało go już blisko pół miliona pecetowców. Wiele tytułów o podobnej skali rozpoznawalności, co seria Metro, miałoby problem, żeby sprzedać podobną liczbę egzemplarzy dwa tygodnie po premierze.

Wydawca twierdzi, że gra Metro Exodus będzie znów dostępna w innych kanałach dystrybucji cyfrowej od 15 lutego 2020 roku. Firma Valve na razie nie poinformowała czy syna marnotrawnego w ogóle przyjmie. Krótko po zakończeniu sprzedaży Steam zablokował możliwość wyszukiwania gry w sklepie, choć tytuł w bazie danych istnieje.