Autorzy gry Assassin’s Creed: Odyssey postarali się o świetny detal w konstrukcji Partenonu

Jeden z fanów serii Assassin’s Creed zwrócił niedawno uwagę na interesujący detal w najnowszej odsłonie tego cyklu, czyli Assassin’s Creed: Odyssey. Rzecz dotyczy Partenonu – jednej z najstarszych i jednocześnie najlepiej zachowanych budowli z okresu starożytnej Grecji, jaką możemy dziś zwiedzać w Atenach, a także w produkcie Ubisoftu. Zdaniem miłośnika sagi o skrytobójcach, projektanci tej lokacji uwzględnili w murach okalających zabytek fragmenty kolumn, które stanowiły część poprzedniej świątyni stojącej w tym miejscu, zniszczonej podczas najazdu Persów w 480 roku przed naszą erą.

Budowa Partenonu rozpoczęła się w 447 roku p.n.e. i trwała jedenaście lat, choć historycy przyjmują datę zakończenia prac na rok 432 p.n.e., kiedy to mieszkańcy zdołali w pełni udekorować świątynię. Wcześniej również miał tutaj stać obiekt religijny, dedykowany opiekunce miasta, Atenie, ale został on prawdopodobnie zniszczony przez najeźdźców. Prawdopodobnie, bo jedynym dowodem na to są zapiski Herodota z Halikarnasu, który utrzymywał, że Stary Partenon wciąż znajdował się w budowie, kiedy Persowie złupili stolicę dzisiejszej Grecji.


Ateńczycy zabrali się za odbudowę świątyni dopiero kilkadziesiąt lat później, wykorzystując podczas prac elementy zniszczonej konstrukcji. Co ciekawe, te przetrwały całe wieki w murach okalających Partenon i można je bez problemu zobaczyć także dziś. Mowa tutaj o fragmentach kolumn, mocno odróżniających się kształtem od pozostałych kamieni użytych w budowli. Fragment takiego muru prezentujemy na znajdującej się wyżej fotografii.

Zdjęcie przedstawiające ruiny Partenonu, które uwzględnia wspomniane kolumny.
Fragmenty kolumn w murze okalającym Partenon w grze Assassin’s Creed: Odyssey.

Twórcy Assassin’s Creed: Odyssey najwyraźniej dobrze przestudiowali plany Partenonu, bo w sandboksie Ubisoftu również jesteśmy w stanie zobaczyć wspomniane fragmenty kolumn. Są one wkomponowane w mur zarówno po południowej, jak i północnej stronie świątyni. Warto nadmienić, że akcja gry rozgrywa się w 431 roku p.n.e., a więc zaledwie rok po tym, gdy prace nad miejscem kultu Ateny zostały faktycznie ukończone.