Pociąg w ogniu w Metro Exodus, czyli rosyjski hit w nowym wykonaniu

Podczas długiej podróży pociągiem przez rosyjskie pustkowia w Metro Exodus, Stiepan chętnie sięga po gitarę i umila czas muzyką swoim kolegom i koleżankom. W epizodzie letnim, gdzie jesteśmy świadkiem dość istotnego z punktu widzenia fabuły gry wydarzenia, wspomniany żołnierz wykonuje utwór Borysa Griebienszczikowa o nazwie Pociąg w ogniu. Dodajmy od razu, że Griebienszczikow jest liderem bardzo znanego rosyjskiego zespołu Akwarium, który nieprzerwanie gra od 1972 roku i ma u naszych sąsiadów status podobny, co w Polsce Perfekt czy Budka Suflera.

Piosenka Pociąg w ogniu (ros. Поезд в огне) powstała w 1987 roku, kiedy Griebienszczikow wraz z zespołem grał koncerty w różnych zakątkach Związku Radzieckiego, a co za tym idzie, sporo podróżował. Pierwsze dwa wersy utworu powstały po spontanicznej ucieczce muzyka z Baku do stolicy Dagestanu, Machaczkały, a ostatni – trzeci – kiedy Rosjanin wracał do swoich kolegów samochodem i zobaczył płonące wieże wiertnicze z okna auta. Kawałek szybko zdobył olbrzymią popularność i jest dziś zaliczany do klasyki rosyjskiego rocka. Powstał do niego nawet teledysk, w którym Griebienszczikow śpiewa, jadąc parowozem.

Deweloperzy ze studia 4A Games sprytnie wpletli piosenkę do gry Metro Exodus i trzeba oddać im jedno – trafili w dziesiątkę. Tekst utworu idealnie odzwierciedla trudną sytuację, w jakiej znaleźli się członkowie zakonu po wyjeździe z Moskwy, a także aktualny stan kraju zniszczonego w wyniku nuklearnego holokaustu. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z tym coverem, który umieściliśmy wraz z innymi kawałkami w powyższym filmie. Pociąg w ogniu rozpoczyna się od drugiej minuty.