Metro Exodus pamięta o puczu moskiewskim i ataku na World Trade Center

W uniwersum Metro 2033 III wojna światowa rozpoczęła się 6 lipca 2013 roku i tego samego dnia największe rosyjskie miasta zostały potwornie zniszczone w wyniku ataku atomowego. Zarówno Dmitrij Głuchowski, jak i deweloperzy ze studia 4A Games, niespecjalnie odnoszą się w swoich dziełach do tego, co działo się przed nuklearnym holokaustem, koncentrując się wyłącznie na losach ocalałych z zagłady ludzi. Metro Exodus robi mały wyjątek od tej reguły, przypominając nam w dość interesujący sposób, że Rosjanie w tym świecie mieli świadomość ważnych wydarzeń historycznych, a przynajmniej dwóch – puczu moskiewskiego oraz zamachu na World Trade Center.

Podczas pobytu Artema nad Morzem Kaspijskim, główny bohater zostaje wysłany w poszukiwaniu map do starego centrum komunikacyjnego. To właśnie tam zlokalizowane jest podziemne archiwum, gdzie w specjalnych tubach przechowuje się dokumenty. W trosce o utrzymanie porządku, pojemniki te przechowywane są w szafkach zawierających dwanaście przegród w poziomie i dziesięć w pionie. Kolumny przyporządkowane są do konkretnych lat, a rzędy do miesięcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo odnaleźć interesujący nas dokument, np. taki z marca 1999 roku.

Większość przegród zajmują tuby, ale w kilku z nich znajdują się też inne przedmioty. Co ważne, nie pojawiły się one tam przypadkowo, a każda rzecz upamiętnia jakieś wydarzenie. Pierwszym z brzegu przykładem jest półka z sierpnia 1991 roku, gdzie twórcy ulokowali flaszkę z alkoholem. W tym właśnie miesiącu miał miejsce słynny pucz moskiewski, którym organizatorzy chcieli uchronić Związek Radziecki przed nieuchronnym rozpadem. W rzeczywistości przewrót przyspieszył zmiany w kraju, który dziś znamy pod nazwą Rosja.

W przegrodzie datowanej na wrzesień 2001 znajduje się z kolei zabawkowy samolot. Analogia do ataku na World Trade Center jest aż nadto widoczna, bo zniszczenie nowojorskich wież nastąpiło 11 września 2001 roku. Deweloperzy gry pokusili się również o małą prywatę. Na półce z marca 2010 roku leży książka Metro 2033, która symbolizuje premierę gry o takim samym tytule, a z kolei w przegrodzie oznaczonej jako „maj 2013” leży kolejna powieść Dmitrija Głuchowskiego – Metro 2034. W tym samym miesiącu ukazała się gra Metro: Last Light.