Wiemy, ile na początku 2019 roku żyje w Polsce Geraltów i Cirilli

Zastanawialiście się kiedyś czy proza Andrzeja Sapkowskiego i gry firmy CD Projekt Red mają wpływ na to, jakie imiona nadają swoim pociechom rodzice? Nas ten temat nurtuje od dawna, więc systematycznie sprawdzamy czy populacja Polski powiększa się o nowych Geraltów i Cirille. Niedawno, przy okazji przeglądania raportu Ministerstwa Cyfryzacji podsumowującego pierwsze półrocze 2018 roku, próbowaliśmy oszacować ogólną liczbę wystąpień tych imion w bazie PESEL. Teraz gdybać już nie musimy, bo na naszą prośbę wspomniane ministerstwo udzieliło nam precyzyjnych informacji.

Zacznijmy od Geralta. Według informacji przekazanych nam przez Ministerstwo Cyfryzacji, w naszym kraju zarejestrowanych jest aktualnie (to stan na 18 stycznia 2019 roku) 15 takich imion. Co ciekawe, w przypadku drugiego imienia nadawanego dzieciom takich wystąpień jest już 38. Taka sama prawidłowość zachodzi w przypadku Cirilli. W Polsce żyje 12 osób, które mają takie pierwsze imię, ale już 32 z imieniem drugim. Popielatowłosa bohaterka występuje też w bazie PESEL w skróconej formie – Ciri – ale dotąd nikt nie zdecydował się nadać dziecku takiego imienia głównego. Jeśli chodzi o drugie imię, mamy cztery takie przypadki.

Najpopularniejszym imieniem w Polsce, które ma bezpośredni związek z grami, jest tradycyjnie Lara. Do 18 stycznia urodziło się w Polsce 811 osób zawdzięczających miano pannie Croft. Jeśli chodzi o drugie imię, takich przypadków jest 197.