W Red Dead Redemption 2 gramy w odmianę pokera, która powstała kilka lat później

W obu odsłonach serii Red Dead Redemption jej bohaterowie mogą zmarnować trochę czasu na grę w pokera i zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku jest to tzw. Texas Hold’em. O ile w „jedynce” obecność tej odmiany karcianki nie jest specjalnie zaskakująca, tak w „dwójce” budzi to już sporą wątpliwość. Bierze się ona stąd, że w 1899 roku, kiedy toczy się akcja RDR 2, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych raczej nie wiedzieli, że taka forma zabawy w ogóle istnieje.

O ile klasyczny poker był już znany Amerykanom w pierwszej połowie XIX wieku, tak Texas Hold’em narodził się dopiero kilkadziesiąt lat później, w Teksasie. Historykom nie udało się ustalić, kto był faktycznym pomysłodawcą tej odmiany, ale legislatura stanu nie ma dziś żadnych wątpliwości, że gra wywodzi się z małego miasteczka Robstown, położonego nad Zatoką Meksykańską.


Problem polega na tym, że wspomniane miasto powstało dopiero w 1906 roku, a więc siedem lat po wydarzeniach opowiedzianych w drugiej odsłonie cyklu. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby mieszkańcy wirtualnego świata znali zasady rozgrywki Texas Hold’em, a jak doskonale wiemy, ta odmiana pokera jest jedyną dostępną w Red Dead Redemption 2 i jakby tego było mało, bardzo popularną. W końcu gra się w nią wszędzie.

Czym różni się Texas Hold’em od tradycyjnego pokera?

Najważniejszą zmianą jest sposób doboru oraz liczba kart użytych do stworzenia najkorzystniejszego układu. Uczestnicy rozgrywki otrzymują do ręki tylko dwie karty, pozostałe trzy ląduje na stole i widzą je wszyscy gracze. Liczba kart na stole może zostać zwiększona do pięciu w trakcie licytacji, co oznacza, że układ jest tworzony z siedmiu, a nie z pięciu kart, w przeciwieństwie do tradycyjnego pokera. Pozostałe zasady są z grubsza takie same.

Akcja pierwszej odsłony cyklu rozgrywa się z kolei w roku 1911 i to, że Texas Hold’dem jest w niej obecny, nie budzi już takich wątpliwości. Można oczywiście dyskutować czy lokalna forma zabawy zostałaby tak szybko spopularyzowana w południowych stanach USA (w rzeczywistości stało się dopiero kilkadziesiąt lat później), ale przymknijmy na to oko. Faktem jest, że gdyby autorzy Red Dead Redemption 2 pokusili się o porządny research w tym temacie, Texas Hold’em zostałby zastąpiony w „dwójce” klasyczną odmianą pokera, choć ta ostatnia jest zdecydowanie mniej atrakcyjna od omawianej.

Z pokerem w grze Red Dead Redemption 2 związany jest fajny detal. Arthur ukrywa swoje karty podczas gry z kompanami w obozie i trzyma je bardziej swobodnie, gdy w pokera gramy w mieście z nieznajomymi. Efekt ten można zobaczyć na zamieszczonym wyżej filmie.