Z gry Spider-Man zniknęła wieża One World Trade Center i nikt nie wie dlaczego

Spider-Man studia Insomniac Games zbiera świetne recenzje, a wśród chwalonych przez krytyków aspektów gry znajduje się m.in. znakomicie odwzorowany Nowy Jork. Nie jest tajemnicą fakt, że deweloperzy musieli mocno skompresować samo miasto, ale nawet okrojony z wielu ulic Manhattan urzeka w grze swoim ogromem. Nieco gorzej wypada kwestia obecnych w wirtualnej metropolii budynków. Choć na mapie umieszczono wiele ikonicznych drapaczy chmur, to zabrakło tego najważniejszego wieżowca – One World Trade Center, zwanego również Wieżą Wolności.

Sprawa tego budynku jest niezmiernie ciekawa, bo istnieją dowody na to, że najwyższy obecnie wieżowiec Nowego Jorku jeszcze niedawno znajdował się w grze. Doskonale widać go nie tylko na premierowym zwiastunie, który został opublikowany ponad dwa lata temu, ale również na obszernych fragmentach rozgrywki, prezentowanych w czerwcu 2018 roku na targach E3 w Los Angeles. W pełnej wersji dzieła firmy Insomniac Games wieży 1 WTC jednak nie uświadczymy. Zamiast ikonicznej konstrukcji Dolnego Manhattanu, w tym samym miejscu pojawia się stworzony przez deweloperów zamiennik. Warto dodać, że One World Trade Center nie zalicza się także do „kultowych miejsc”, czyli obiektów fotografowanych przez Petera Parkera i pełniących w tej grze funkcję typowych znajdziek.

Choć fani wykryli podmianę już jakiś czas temu, wciąż nieznane są powody tej decyzji. Autorzy ze znanych tylko sobie powodów unikają tego tematu i ograniczają się do lakonicznych komentarzy. Być może w grę weszły tutaj kwestie licencyjne i właściciele praw do budynku zdecydowali się zerwać umowę z deweloperami na jego wykorzystanie. Z podobnymi problemami borykali się kilka lat temu pracownicy firmy Sucker Punch Productions, którzy podczas prac nad inFamous: Second Son walczyli o umieszczenie w wirtualnym Seattle słynnej wieży obserwacyjnej Space Needle. Ostatecznie konstrukcja do gry trafiła, ale rzekomo pod jednym warunkiem – autorzy musieli zapewnić władze miasta, że z konstrukcji nie będzie dało się skakać. Z tego właśnie względu Delsin Rowe odwiedza „kosmiczną igłę” tylko raz w całej fabule, a po zrzuceniu okalającego budynek żelastwa, w żaden sposób nie da się na niego wejść ponownie.

Tak wyglądało 1 WTC na pierwszym zwiastunie gry.

Dokonana zmiana nie wpływa tylko na jedną rzecz. One World Trade Center jest wciąż najwyższym budynkiem w Spider-Manie – ma on 449 metrów wysokości, czyli nieco więcej niż istniejący w rzeczywistości odpowiednik.  Prawdziwe 1 WTC ma 417 metrów, ale umieszczona na dachu iglica sprawia, że cała konstrukcja jest odpowiednio wyższa i mierzy 541 metrów i 30 centymetrów.