Polacy przetłumaczyli wreszcie imię Płotki w grze Kingdom Come, ale zrobili to źle

Autorzy gry Kingdom Come: Deliverance najwyraźniej cenią twórczość Andrzeja Sapkowskiego, bo w swoim debiutanckim dziele umieścili co najmniej trzy bezpośrednie nawiązania do przygód Geralta z Rivii. Pierwszym z nich jest zdolność „Wiedźmin” z drzewka umiejętności alchemii, która pozwala zmniejszyć nasycenie eliksirami. W czeskim erpegu można również kupić w stadninach dwa konie, noszące imiona doskonale znane z książek polskiego pisarza – Kelpie (to klacz przygarnięta przez Ciri w tomie Wieża jaskółki) oraz doskonale znana wszystkim Płotka, koń głównego bohatera sagi.

O drugim z wymienionych wierzchowców pisaliśmy już w połowie lutego, ale zaznaczyliśmy też, że z zadaniem przeniesienia easter egga na rodzimy grunt nie poradzili sobie nasi tłumacze. W polskiej wersji Kingdom Come Płotka nie miała znajomo brzmiącej nazwy, bo ludzie odpowiedzialni za przygotowanie lokalizacji pozostawili w erpegu oryginalne słowo „Roach”. Wątpliwości nie budził tekst poświęcony klaczy (właściciel stadniny zdradzał Henrykowi, że konia zostawił tu Polak, który obawiał się, że jego żona go wypcha – to oczywista analogia do Yennefer i jednorożców), ale samo imię już tak. W anglojęzycznej wersji Wiedźmina „Płotka” to właśnie „Roach”, ale nie każdy musiał o tym wiedzieć.

Szprotka, Płotka, jeden Okoń…

Kilka miesięcy później okazało się, że tłumacze wzięli się za poprawianie popełnionych wcześniej błędów, a jednym z nich była właśnie Płotka. Jeśli wybierzecie się dziś do stadniny w Merchojedach i spróbujecie zakupić konia, szybko przekonacie się, że Roach zniknęła już z listy dostępnych rumaków. Na jej miejscu pojawiła się jednak… Szprotka. Doprawdy, jesteśmy pełni podziwu, że po tylu miesiącach nasi spece od lokalizacji wciąż nie potrafili ogarnąć tego easter egga i zamiast nazwy tej właściwej ryby, użyli zupełnie innej, choć podobnej. W sumie dobrze, że nie wyszedł im okoń.