Fan Wiedźmina 3 ma teorię, że to nie Priscilla jest autorką Wilczej zamieci

Jeden z miłośników serii Wiedźmin podzielił się ostatnio arcyciekawą teorią dotyczącą autorstwa pieśni Wilcza zamieć, którą możemy usłyszeć w trzeciej odsłonie cyklu. Fan zasugerował, że to nie Priscilla jest twórczynią chwytającej za serce kompozycji, ale jej kolega po fachu, Jaskier. Z racji tego, że temat ten wciąż wywołuje kontrowersje, postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, pytając człowieka, który na ten temat wie najwięcej, czyli autora gry.

Trzeba przyznać, że wysuwane przez fana argumenty brzmiały rozsądnie. Po pierwsze, tekst utworu dość jasno wskazuje, że powinien być on wykonywany w duecie (refreny i niektóre zwrotki napisane są z perspektywy Geralta, z kolei pozostałe fragmenty z perspektywy Yennefer). Po drugie, wydaje się nierealne, żeby Priscilla, która wiedźmina poznaje dopiero podczas jego pobytu w Novigradzie, mogła stworzyć kompozycję tak dla niego wymowną i osobistą. Nie jest oczywiście wykluczone, że dziewczyna dobrze poznała historię kochanków dzięki Jaskrowi, ale bardziej prawdopodobne wydaje się to, że Wilcza zamieć wyszła po prostu spod pióra barda – serdecznego przyjaciela Białego Wilka.

Tekst Wilczej zamieci znajdziemy w książce Ballady i hymny.

Pytanie dotyczące genezy Wilczej zamieci postanowiliśmy podsunąć Marcinowi Przybyłowiczowi, który był głównym twórcą muzyki do Dzikiego Gonu. Kompozytor był wyraźnie zaskoczony wspomnianą teorią, ale jak sam stwierdził, „to jest niesamowite, że ludzie wynajdują takie rzeczy”. Sugestiom fana Marcin jednak kategorycznie zaprzeczył. Choć jego zdaniem trzyma się to wszystko kupy, pieśń Priscilli jest autorstwa… Priscilli. Studio CD Projekt Red nie wprowadzało tu żadnych ukrytych znaczeń, co zresztą potwierdza sama gra.

Choć w wypowiedziach bohaterów gry trudno usłyszeć jakiekolwiek komentarze dotyczące autora tej pieśni, a w dzienniku również brakuje informacji na ten temat, to jedna, jedyna kopia księgi o nazwie Ballady i hymny, która tekst utworu zawiera, zlokalizowana jest w kwaterze Priscilli w karczmie Zimorodek. Książki tej nie znajdziemy w żadnych innym miejscu w podstawce. Pojawia się ona dopiero w dodatku Krew i wino, gdzie możemy ją odnaleźć w kilku lokacjach w mieście Beauclair.